Prima pagină » Știri » Două elicoptere MAI intervin pentru stingerea incendiilor de pădure din Masivul Bucegi

Două elicoptere MAI intervin pentru stingerea incendiilor de pădure din Masivul Bucegi

Două elicoptere MAI intervin pentru stingerea incendiilor de pădure din Masivul Bucegi
Două elicoptere ale Inspectoratului General de Aviație din Ministerul Administrației și Internelor vor interveni, luni, pentru stingerea incendiilor de pădure din Masivul Bucegi.

Două elicoptere ale Inspectoratului General de Aviație din Ministerul Administrației și Internelor vor interveni, luni, pentru stingerea incendiilor de pădure din Masivul Bucegi.

Primul elicopter a decolat de la Unitatea Specială de Aviație în jurul orei 10.00, a anunțat Ministerul Administrației și Internelor (MAI), într-un comunicat de presă.

Cele două elicoptere din cadrul Inspectoratului General de Aviație vor interveni, marți, pentru a oferi sprijin lucrătorilor IGSU și celorlalte forțe participante la stingerea incendiilor de pădure din Masivul Bucegi.

Maiorul Mihai Drăgan, prim-adjunct al șefului Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova, spunea, duminică, că reprezentanții ISU Prahova au solicitat Inspectoratului General de Aviație intervenția unui elicopter în zona focarului de incendiu și li s-a răspuns că niciunul dintre cele două aparate de zbor la care pot fi atașate dispozitive cu apă nu este funcțional, întrucât unul este trimis la service într-o altă țară, iar celuilalt îi lipsește o piesă.

Informația a fost confirmată și de către primarul orașului Bușteni, Emanoil Savin.

Incendiul a izbucnit, în urma unui trăsnet, la altitudinea de 1700 de metri în Masivul Bucegi, pe un teren care aparține Casei Regale a României și care se află în administrarea Romsilva.

Inițial, autoritățile au declarat că incendiul a izbucnit joi, însă într-un comunicat dat publicității duminică după-amiază reprezentanții ISU Prahova au precizat că focul a izbucnit în data de 15 iulie și că incendiul a fost anunțat la 112 de către conducerea Parcului Natural Bucegi în data de 21 iulie, la ora 10.40.

Flăcările au cuprins un teren de pe un fond forestier administrat de către Direcția Silvică Prahova – Ocolul Silvic Azuga, pe teritoriul administrativ al orașului Bușteni, pe versantul prahovean al Masivului Bucegi, între Claia Mare și linia de telecabina Bușteni – Babele, în zona denumită „Creasta cu Zâmbri”.

Inițial, echipajele de intervenție au constatat că suprafața de ardere era de aproximativ 200 de metri pătrați, direcția de propagare fiind nord-est, iar incendiul s-a extins, astfel încât duminică focul se manifesta pe o suprafață de aproximativ 1.500 de metri pătrați, arzând litieră și coronament de rășinoase într-o zonă inaccesibilă, cu o pantă de 80%, intervenția pompierilor fiind imposibilă, precizau reprezentanții ISU Prahova.

Potrivit sursei citate, suprafața afectată este inclusă într-o arie naturală protejată, de interes european (ROSCI0013 – sit natura 2000) și în rezervația naturală Abruptul Prahovean, rezervație de interes național conform Legii 5 din 2000.

Peste o sută de persoane – pompieri, jandarmi, reprezentanți ai Gărzii de Mediu, salvamontiști, angajați ai Parcului Natural Bucegi și ai Direcției Silvice Prahova, precum și voluntari – sunt implicate în acțiunea de localizare și lichidare a incendiului.

Un avion al unei firme private, care poate fi încărcat cu 1.100 de litri de apă, ar fi trebuit să intervenină duminică seară pentru stingerea incendiului din Masivul Bucegi, care amenință să se extindă spre Parcul Natural.

Intervenția a fost însă amânată întrucât avionul avea nevoie de aprobări speciale pentru o astfel de operațiune.

Maiorul Mihai Drăgan, adjunct al șefului ISU Prahova, a explicat că pentru a acționa în zona de incendiu avionul are nevoie de aprobarea Autorității Aeronautice Române, instituție care nu poate să aprobe zborul întrucât în manualul operațional al aeronavei nu este specificată posibilitatea intervenției în caz de incendii. În această situație, Autoritatea Aeronautică Română poate da aprobare de zbor în zona incendiului doar cu o derogare de la Direcția Generală a Aviației Civile Române, iar zborul poate fi efectuat doar dacă echipajul este format din doi piloți, nu dintr-un pilot și un mecanic, a adăugat reprezentantul ISU Prahova.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Colacul de salvare primit de Rusia de la China pe timp de război vine cu un preț: „O inversare completă și jenantă”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Un astronom explică de ce crede că prima întâlnire cu extratereștrii nu va fi ca în filme