Prima pagină » Știri » Românce condamnate în Anglia, pentru furt de parfumuri. Una dintre ele a spus că nu știa că furtul este o infracțiune

Românce condamnate în Anglia, pentru furt de parfumuri. Una dintre ele a spus că nu știa că furtul este o infracțiune

Românce condamnate în Anglia, pentru furt de parfumuri. Una dintre ele a spus că nu știa că furtul este o infracțiune

Angelica M. (18 ani) și Samariteanca B. (24 de ani), două tinere de origine română au fost condamnate, vineri, la Birmingham, după ce au furat parfumuri în valoare de mii de euro în Midlands, relatează Știrile Pro TV, care citează Daily Star.

Angelica a primit un ordin comunitar de 18 luni, care implică 20 de zile de activitate de reabilitare și 40 de ore de muncă neremunerate pentru infracțiunile sale.

Samariteanca a primit o comandă comunitară de 12 luni cu 20 de zile de activitate de reabilitare și 30 de ore de muncă neremunerată.

Cele două femei au ambele câte trei copii și s-au apărat spunând că au acționat sub „impulsul momentului”.

Ele chiar s-au arătat șocate de sentință, spunând că nu știau că furtul este o infracțiune, după ce au fost prinse și acuzate de furtul unor parfumuri în valoare de 4.000 de euro, din mai multe magazine din Telford, Bristol și Worcester.

„Cazul se referă la un grup de femei care călătoresc prin țară, vizitând locuri de cumpărături pline și furând cantități mari de parfum scump din magazine. Există o serie de caracteristici comune. Au încercat tot felul de subterfugii. Când au fost reținuți, o acțiune similară a fost încercată și de către ceilalți inculpați, care spuneau că se aflau la cumpărături cu prietenii, nu aveau intenția de a fura, a fost o decizie sub impulsul momentului pentru că nu aveau bani la ei. Însă imediat după ce au fost arestate, au recunoscut faptele și și-au exprimat regretul”, a spus procurorul Alison Scott-Jones.

Mai mult, judecătoarea Sarah Buckingham și-a exprimat suspiciunea că femeile au fost puse de alți complici să comită furturile.

„Nu există nicio îndoială, în mintea mea, că în spatele tuturor acestor infracțiuni a fost un plan formulat de cineva sau de unii, care vă pot include sau nu pe voi două sau pe alții necunoscuți instanțelor de judecată. există îngrijorări reale care să-mi sugereze că cel puțin decizia de a comite aceste infracțiuni, în ambele cazuri, nu era neapărat una pe a-ți fi luat-o dumneavoastră în circumstanțe obișnuite. Dar aceasta este o presupunere făcută de mine. Ce am spus nu vă absolvă pe niciuna dintre voi de responsabilitatea pentru comiterea acestor infracțiuni. Ați avut de ales și ați ales să fiți necinstite”, a declarat judecătoarea Sarah Buckingham.

Când au început și cum au decurs furturile de parfumuri

Prima infracțiune comisă de Angelica M. a fost în noiembrie 2019, când a încercat să fure dintr-un magazin din Debenhams un parfum de 168 de euro, pe care l-a băgat în geantă, împreună cu o altă româncă, Daniela S., în vârstă de 22 de ani.

Cele două românce au fost prinse când încercau să iasă printr-o ieșire din spate, Angelica fiind doar amendată atunci, cu 80 de euro, printr-o decizie a instanței.

Eliberată pe cauțiune, Angelica s-a alăturat în decembrie 2019 unei grupări din Telford, unde alături de o altă româncă, Maria R., a încercat să fure un parfum în valoare de 1.450 de euro, fiind prinse însă de agenții de pază ai magazinului. Atunci, Angelica chiar ar fi lovit cu pumnul un agent de securitate.

Anul acesta, în februarie, Angelina, Daniela și Samariteanca, împreună cu o tânără de 22 de ani pe nume Geanina S., au fost surprinse în timp ce încercau să plece dintr-un magazin, fără să plătească, parfumuri în valoare de aproape 4.300 de euro.

Fiul unui milionar, prins la furat haine din magazine! Tatăl lui este „Regele asfaltului”!

Fiul cunoscutului om de afaceri Georgică Cornu, supranumit „Regele asfaltului”, a fost prins la furat haine din magazine, la începutul lunii iulie. Andrei Cornu și încă trei amici și-au încercat „mâna” pe mall-urile din Timișoara, dând două lovituri în reprezentanțele Peek&Cloppenburg.

Personaj recunoscut pentru teribilismul său, fiul lui Georgică Cornu continuă să rămână același individ neînțeles, preocupat de tot felul de activități mai mult sau mai puțin oneste, comentează pressalert.ro.

Conform sursei citate, polițiștii de la secția 4 din Timișoara au reținut, în noaptea de 4 spre 5 iulie patru persoane, printre care și pe Andrei Cornu, sub acuzația de furt de haine de firmă din cele două mall-uri din orașul de pe Bega.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate