Prima pagină » Gândurile Lui Cristoiu » EDIȚIE SPECIALĂ „Gândurile lui Cristoiu”. Marcel Ciolacu acuză Guvernul Orban că a numit ilegal 24 de prefecți și subprefecți / Liderul PSD: Este posibil ca partidul să nu meargă în plen la votul pe învestirea Guvernului – VIDEO

EDIȚIE SPECIALĂ „Gândurile lui Cristoiu”. Marcel Ciolacu acuză Guvernul Orban că a numit ilegal 24 de prefecți și subprefecți / Liderul PSD: Este posibil ca partidul să nu meargă în plen la votul pe învestirea Guvernului – VIDEO

EDIȚIE SPECIALĂ „Gândurile lui Cristoiu
Marcel Ciolacu fața în față cu analistul politic Ion Cristoiu într-o ediție specială a emisiunii „Gândurile lui Cristoiu". După ce a răsturnat Guvernul Ludovic Orban, Marcel Ciolacu vine să explice în exclusivitate despre calculele pentru viitor ale PSD și despre discuțiile din culise de la Cotroceni.

Redăm principalele idei din emisiune:

Ora 20:00 Marcel Ciolacu acuză Guvernul Orban că a numit ilegal 24 de prefecți și subprefecți

Marcel Ciolacu a declarat, joi seară, la emisiunea „Gândurile lui Cristoiu, că Guvernul Orban a numit în mod ilegal 24 de prefecți și subprefecți și că președintele Autorității Naționale a Funcționarilor Publici a dat avize negative acestor proiecte de hotărâre.

Citește continuarea…

Ora 19:59 Marcel Ciolacu, despre portofelele care ar fi fost furate în sediul PSD: Am înțeles că incidentul cu portofelele s-a rezolvat pe cale amiabilă. Un incident minor. Nu s-a ajuns la poliție, nu s-a ajuns la nimic

Ora 19.37 Liderul PSD: Este posibil ca partidul să nu meargă în plen la votul pe învestirea Guvernului

Marcel Ciolacu a anunțat, joi, la emisiunea „Gândurile lui Cristoiu”, că PSD ia în calcul să nu participe la votul din Parlament pe învestirea Guvernului Orban, pentru a nu exista cvorumul necesar și pentru ca votul să fie amânat.

Citește continuarea…

Ora 19.18 Marcel Ciolacu, despre Congresul PSD: Avem o victorie de etapă.

Vom vedea care sunt pașii care urmează. Dacă se dorește o conducere mai autoritară, vom avea un Congres. Dacă preferă stilul meu mai deschis, atunci nu am nicio problemă să continuăm așa. În acest moment… vom avea congres până pe 29 februarie.

Ora 19.18 Liderul PSD, despre ordonanțele date noaptea de Guvern: Eu, ca președinte al Camerei Deputaților, nu știu câte ordonanțe s-au dat, după două zile. Eu nu am nici textele ordonanțelor. 

Ora 19:10 Marcel Ciolacu anunță că va sesiza CCR, după ce Iohannis l-a propus din nou pe Orban premier

Președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a anunțat, joi, la emisiunea „Gândurile lui Cristoiu, că va sesiza CCR privind un eventual conflict de natură constituțională, în contextul în care Klaus Iohannis a decis să îl desemneze din nou pe Ludovic Orban pentru funcția de premier.

„Mâine (vineri-n.r) o să mă văd cu juriștii de la partid și îmi confer acest drept, în calitate de președinte al Camerei Deputaților voi face o sesizare să vedem cât de legală este și dacă nu a fost declanșat un conflict juridic constituțional. Este în funcție ca și interimar. Premierul desemnat nu este susținut de nimeni”, a declarat Marcel Ciolacu, la emisiunea „Gândurile lui Cristoiu”.

Reacția vine în contextul în care Klaus Iohannis a anunțat, joi, că îl desemnează pe Ludovic Orban pentru un nou mandat de premier.

Ora 19.02 Marcel Ciolacu, după ce președintele l-a desemnat tot pe Orban: Mă așteptam la această decizie.

Iohannis a ales o variantă de criză politică prelungită. Presupun că își va și asuma costurile acesteia. Noi ne vom strânge luni la partid și vom face strategia pentru perioada următoare. Mâine mă văd cu juriștii partidului, apoi voi face o sesizare la CCR.

Marcel Ciolacu a declarat, joi, la emisiunea „Gândurile lui Cristoiu”, că președintele Klaus Iohannis a ales varianta „prelungită de criză politică”, prin decizia de a-l desemna din nou pe Ludovic Orban pentru funcția de premier și că șeful statului va trebui să își asume această decizie.

„Nu pot să fiu mincinos, mă asteaptam la această decizie. Președintele României a ales o variantă prelungită de criză politică. Presupun că și-o va și asuma. Noi ne vom strânge luni la partid și împreună cu colegii mei vom face planul și strategia pentru perioadă următoare”, a spus Marcel Ciolacu, la Gândurile lui Cristoiu.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, joi seară, că îl desemnează, din nou, pe Ludovic Orban pentru funcția de premier.

Știre inițială
Moderator: Monica Mihai/ Invitat: analistul politic Ion Cristoiu
Urmăriți așadar, joi, de la ora 19.00. Teme:
Ce a discutat Marcel Ciolacu cu președintele Iohannis? 
Ce propune PSD?
Vrea PSD anticipate?
Care sunt calculele făcute de social-democrați?
E răsturnarea Guvernului o bilă albă pentru Ciolacu înainte de Congresul PSD?
Ce fel de Guvern vrea PSD?
Sunt doar câteva din întrebările la care va răspunde Marcel Ciolacu, joi, începând cu ora 19.00, într-o emisiune LIVE „Gândurile lui Cristoiu”, pe mediafax.ro și gândul.info.

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa 2026: previziuni salariale, țările cu cele mai mari creșteri. România și Ucraina, singurele pe minus
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
-17 grade Celsius în România. Pe ce dată vine "iarna secolului", potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Cod portocaliu de viscol în zona de munte din județele Hunedoara și Caraș-Severin
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
Greșeala făcută de o gospodină din Brăila, pe salata Boeuf. Când au citit mesajul, invitații și-au dat coate 🤭
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cinci evenimente istorice petrecute de Crăciun care au schimbat lumea