Prima pagină » Știri » Extrădarea lui Bivolaru, amânată din nou. Ce vor să mai afle judecătorii francezi

Extrădarea lui Bivolaru, amânată din nou. Ce vor să mai afle judecătorii francezi

Extrădarea lui Bivolaru, amânată din nou. Ce vor să mai afle judecătorii francezi
Magistrații francezi au amânat, pentru a treia oară, pronunțarea privind extrădarea lui Gregorian Bivolaru, pentru 18 mai, motivul fiind lipsa unor răspunsuri solicitate autorităților din Suedia, au declarat, miercuri, surse oficiale pentru MEDIAFAX.

Judecătorii francezi trebuiau să se pronunțe miercuri pe cererea de extrădare a lui Gregorian Bivolaru în România. Surse oficiale au declarat pentru MEDIAFAX că magistrații au amânat pentru a treia oară pronunțarea, pentru data de 18 mai.

Hotărârea a fost luată pentru că „nu au primit răspuns din partea autorităților din Suedia cu referire la statutul lui Gregorian Bivolaru, anterior prinderii în Franța, acela de azilant politic din 2006.”

Sursele citate spun că magistrații au solicitat autorităților suedeze să precizeze dacă se opun predării lui Bivolaru în România, în contextul în care țara noastră este și ea membră a Uniunii Europene. Totodată, până pe 18 mai, cei din Suedia trebuie să răspundă și dacă călătoria cu acte false constituie infracțiune și dacă aceasta faptă atrage pierderea statutului de azilant, asta în condițiile în care Gregorian Bivolaru a fost prins în Franța cu un pașaport fals.

Amânarea de miercuri este cea de-a treia pe care judecătorii francezi o dispun în cazul extrădării lui Gregorian Bivolaru. Pe 23 martie au amânat pentru a analiza situația lui Bivolaru din România, deoarece acesta a acuzat că „este persecutat de sistemul judiciar” au declarat același surse.

Până la o hotărâre finală, Gregorian Bivolaru rămâne în stare de arest, în custodia autorităților franceze. Acesta a fost prins de poliție în Franța, pe 26 februarie. Bivolaru era căutat de autoritățile române, după ce în 2013 fusese condamnat la închisoare pentru trafic de persoane și acte sexuale cu minori. În 2005, „Guru”, cum i se spunea, a primit azil politic în Suedia.

Gregorian Bivolaru, în vârstă de 63 de ani, a fost reținut și plasat în detenție judiciară, în vederea eventualei extrădări în România. Acesta a figurat pe lista Agenției poliției europene (Europol) cu cei mai căutați infractori, fiind alături de indivizi precum Salah Abdeslam, dat în urmărire pentru implicare în atacurile teroriste comise la Paris în noiembrie 2015.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?