Prima pagină » Știri » Fost ministru adjunct al Apărării în Iran, executat prin spânzurare, după ce a fost acuzat că spionează pentru Marea Britanie

Fost ministru adjunct al Apărării în Iran, executat prin spânzurare, după ce a fost acuzat că spionează pentru Marea Britanie

Fost ministru adjunct al Apărării în Iran, executat prin spânzurare, după ce a fost acuzat că spionează pentru Marea Britanie

Fostul ministru adjunct al Apărării în Iran, Alireza Akbari, care a fost arestat în 2019 pentru spionaj în favoarea Marii Britanii, acuzație pe care acesta a respins-o, a fost fost executat prin spânzurare.

Sentința de condamnare la moarte a lui Akbari a fost anunțată cu doar câteva zile în urmă, la data de 11 ianuarie.

Potrivit acuzațiilor publicate miercuri, Akbari fusese arestat „cu ceva timp în urmă” pentru „spionaj împotriva acestei țări”.

Fostul oficial a fost executat prin spânzurare, potrivit publicației iraniene.

Familiei lui Akbari i s-a cerut să meargă la închisoare pentru o „vizită finală” miercuri, iar soția lui a spus că a fost mutat în izolare.

Alireza Akbari avea dublă cetăţenie britanică şi iraniană.

El a fost ministru adjunct al Apărării în Iran şi a fost arestat în 2019 și condamnat la moarte pentru spionaj în favoarea Marii Britanii, ceea ce el a negat, potrivit CNN.

Akbari a negat orice acuzație

Iranul a postat un videoclip cu Akbari săptămâna aceasta, iar mărturisirile par a fi forțate.

Anterior, într-un mesaj audio primit de o publicație britanică, bărbatul a susţinut că a fost torturat pentru a mărturisi infracţiuni pe care nu le-a comis.

Marea Britanie a cerut Iranului să oprească execuția și să-l elibereze imediat pe Akbari.

„Iranul trebuie să oprească execuţia cetăţeanului britanic-iranian Alireza Akbari şi să îl elibereze imediat. Este un act motivat politic al unui regim barbar care are un dispreţ total faţă de viaţa umană”, a scris pe Twitter șeful diplomaţiei britanice, James Cleverly.

De asemenea, la începutul lunii decembrie, patru iranieni au fost executaţi după ce au fost condamnaţi la moarte pentru „cooperare” cu Israelul, inamicul nr. 1 al Republicii Islamice.

Iranul anunţă în mod regulat arestarea unor agenţi suspectaţi că lucrează pentru serviciile de informaţii străine, inclusiv pentru Israel.

Totodată, relaţiile dintre Teheran şi Londra au fost afectate în ultimii ani de arestarea mai multor cetăţeni cu dublă cetăţenie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte pisici există în lume?