Prima pagină » Știri » FOTO | Pățania a doi turiști, în Mamaia. Au vrut să fenteze plata parcării, dar au ajuns să plătească mai mult

FOTO | Pățania a doi turiști, în Mamaia. Au vrut să fenteze plata parcării, dar au ajuns să plătească mai mult

Doi turiști au mers în vacanță, la Mamaia, cu doi bolizi de lux și au încercat să fenteze plata parcării, demontând plăcuțele de înmatriculare. Spre ghinionul lor, cei doi au fost prinși de polițiștii locali și au fost amendați cu câte 500 de lei fiecare. Una dintre ei însă, a mai scos din buzunar cel puțin 630 de lei în plus, pe lângă amendă, după ce mașina i-a fost ridicată de autorităţi.

Poliţiştii locali au descoperit în staţiunea Mamaia, în zona Summerland, două maşini staționate într-o parcare publică, sistematizată, marcată corespunzător și cu panouri informative pentru achitarea taxei de parcare. Autotiurismele aveau demontate plăcuţele de înmatriculare, potrivit Poliției din Constanța.

„Cei doi turişti veniţi în vacanţă în staţiunea Mamaia s-au gândit că aceasta este cea mai bună modalitate de a economisi nişte bani, neachitănd taxa de parcare. Dar cum nu au vrut să primească nici amendă pentru acest lucru şi-au scos numerele de înmatriculare. Din nefericire pentru ei, însă, poliţiştii locali au procedat la identificarea acestora şi i-au sancţionat contraventional cu suma de 500 lei, fiecare. Pentru unul dintre contravenienţi s-a dispus şi măsura ridicării şi transportării autovehiculului în parcul auto al municipalităţii situat pe strada Caraiman, nr.1”, a transmis Primăria Constanţa.

Șoferul respectiv a mai plătit 450 de lei – tariful de ridicare maşini, 120 de lei – tariful transport maşini şi 60 de lei – tariful depozitare maşini pe zi. Celălalt şofer s-a prezentat la maşină, motiv pentru care nu a mai fost ridicată maşina. Pentru ca astfel de incidente să nu strice vacanța nimănui, vă rugăm să efectuați plata parcării!, a mai transmis Poliția din Constanța.

Preţul parcării în Mamaia, până în această săptămână, a fost de 96 de lei pe zi, parcarea fiind gratuită între orele 19 – 09, scrie observatornews.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cel mai nou și avansat portavion al Chinei a traversat Strâmtoarea Taiwanului