Prima pagină » Știri » Geoană: PSD vrea subvenționarea medicamentelor pentru persoanele cu venituri sub 400 de lei

Geoană: PSD vrea subvenționarea medicamentelor pentru persoanele cu venituri sub 400 de lei

PSD are pregătit un proiect de lege care prevede subvenționarea medicamentelor pentru salariții și pensionarii cu venituri de până la 400 de lei lunar, a declarat, miercuri, la Deva, liderul partidului, Mircea Geoană.

PSD are pregătit un proiect de lege care prevede subvenționarea medicamentelor pentru salariții și pensionarii cu venituri de până la 400 de lei lunar, a declarat, miercuri, la Deva, liderul partidului, Mircea Geoană.

Geoană a explicat că, în acest sens, sumele necesare pentru punerea în practică a proiectului trebuie specificate în bugetul asigurărilor sociale pentru anul viitor și că PSD le-a cuprins deja în amendamentele pe care vrea să le introducă la proiectul bugetului.

Liderul PSD susține că în bugetul asigurărilor sociale pentru anul viitor trebuie să fie prevăzute o sută de milioane de euro pentru subvenționarea costurilor medicamentelor compensate și gratuite pentru persoanele cu venituri sub 400 de lei.

Geoană a spus, miercuri, într-o conferință de presă la Deva, că persoanele cu venituri de până la 400 de lei trebuie să beneficieze de medicamente compensate 95% sau gratuite și că acest lucru ar însemna un efort bugetar de o sută de milioane de euro, bani care există și trebuie cuprinși în buget pentru anul viitor.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Care este gradul de ocupare în hotelurile din România de Crăciun și Revelion?