Prima pagină » Știri » Gestul INCREDIBIL al unor deținuți. Au donat bani unei fundaţii care împarte mâncare persoanelor defavorizate

Gestul INCREDIBIL al unor deținuți. Au donat bani unei fundaţii care împarte mâncare persoanelor defavorizate

Gestul INCREDIBIL al unor deținuți. Au donat bani unei fundaţii care împarte mâncare persoanelor defavorizate

Mai mulţi deţinuţi din Penitenciarul Iaşi au donat bani unei fundaţii, care oferă mâncare bolnavilor cronici, bătrânilor singuri, familiilor monoparentale sau cu mai mulţi copii din trei localităţi din judeţul Neamţ.

Câţiva deţinuţi din Penitenciarul Iaşi au făcut cereri pentru retragerea unor sume de bani din conturile personale, pe care le-au donat unei fundaţii din judeţul Neamţ care împarte mâncare la aproximativ 150 de persoane defavorizate din trei localităţi.

„Au adresat administraţiei locului de deţinere o solicitare, iar ca obiect este donarea de sume de bani din conturile personale către o fundaţie”, a declarat, pentru MEDIAFAX, locţiitorul purtătorului de cuvânt al Penitenciarului Iaşi, Carla Carmen Diaconu.

Banii vor ajunge în conturile Fundaţiei Împreună pentru Solidaritate Socială care, prin angajaţii şi voluntarii acesteia, de aproximativ o săptămână, este alături de persoanele sensibile din punct de vedere al sănătăţii sau de cele care se află în imposibilitatea de a se autogospodări.

„Încercăm să distribuim mâncare persoanelor vulnerabile, fie că vorbim de bolnavi cronici, bătrâni singuri, familii monoparentale şi familii cu mai mulţi copii cu o situaţie financiară precară”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Corina Băhneanu, unul dintre angajaţii fundaţiei.

Aproximativ 150 de persoane din comunele Săvineşti, Dumbrava Roşie şi oraşul Roznov primesc, zilnic, câte o masă caldă. Beneficiarii sunt identificaţi cu sprijinul birourilor de asistenţă socială din cadrul primăriilor, cu care sunt încheiate acorduri de parteneriat.

„Încercăm să distribuim în condiţii cât mai bune, împreună cu primăriile din zonă. Avem parteneriat cu Primăria Săvineşti, Dumbrava Roşie şi Roznov. Un reprezentant al nostru, care este voluntar, merge cu cineva de la primărie şi distribuie în funcţie de cum au prioritizat ei beneficiarii. La Săvineşti sunt în jur de 70 de beneficiari, la Dumbrava Roşie sunt aproximativ 50 şi la Roznov 25”, a mai spus Corina Băhneanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Job-urile și inteligența artificială: De ce recrutările cu AI produc mai puține angajări
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Prosport.ro
FOTO. Adelina Chivu, pe plajă în Thailanda. Cum arată la 43 de ani
Adevarul
De ce nu a construit România autostrăzi în anii ’90. Planul celor peste o mie de kilometri în primul deceniu după Ceaușescu
Mediafax
Prognoza ANM: Vreme schimbătoare de Crăciun și Anul Nou: încălzire temporară, urmată de răcire accentuată și ninsori
Click
O punte „tradițională” anulată de Guvern sparge vacanța românilor. Cum arată calendarul liberelor în 2026
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Doliu în televiziunea din România! Un cunoscut prezentator TV a murit, după o carieră de 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Neuroștiința percepției timpului: de ce creierul simte că orele trec diferit