Prima pagină » Știri » Gheorghe „Pinalti” Ștefan este liber. Primele imagini cu fostul primar al orașului Piatra Neamț. VIDEO

Gheorghe „Pinalti” Ștefan este liber. Primele imagini cu fostul primar al orașului Piatra Neamț. VIDEO

Gheorghe
Mai multe pe gandul.info

Gheorghe Ștefan a ieșit din Penitenciarul de Maximă Siguranță Ploiești, miercuri după-amiaza, fără să facă nicio declarație.

Fostul primar a fost așteptat de o mașină, cu șofer, în care a urcat și a plecat.

Tribunalul Prahova a respins, miercuri, contestația procurorilor DNA la decizia Judecătoriei Ploiești, care admisese deja cererea de eliberare condiționată a lui Gheorghe Ștefan. Decizia Tribunalului Prahova este definitivă.

Judecătoria Ploiești admisese cererea de eliberare condiționată a lui Gheorghe Ștefan, deoarece pe parcursul executării pedepsei nu a fost sancționat disciplinar și a participat la diferite activități, dar decizia a fost atacată de către procurorii DNA.

În motivarea Judecătoriei Ploiești se arăta că fostul primar din Piatra Neamț poate fi eliberat întrucât „a avut un comportament pozitiv, s-a îndreptat și se poate reintegra în societate”. De asemenea, judecătorii admiseseră cererea de eliberare condiționată a lui Gheorghe Ștefan deoarece pe parcursul executării pedepsei nu a fost sancționat disciplinar și a participat la diferite activități.

Gheorghe Ștefan a fost încarcerat pe 3 octombrie, anul trecut, pedeapsa totală fiind de 1.278 de zile.

Pentru liberarea condiționată, fostul primar trebuie să fi executat 426 de zile.

În motivare se arată că Gheorghe Ștefan a executat 297 de zile, la care se adaugă 235 de zile de arest preventiv și 13 zile primite pentru munca prestată, în total fiind 545 de zile executate și câștigate.

Fostul primar din Piatra Neamț a fost condamnat la șase ani de închisoare în dosarul Microsoft, însă Curtea de Apel Ploiești a redus pedeapsa la trei ani și jumătate de detenție.

Totodată, Gheorghe Ștefan a fost condamnat la trei ani de închisoare în dosarul privind finanțarea PDL. În iulie, Tribunalul Prahova a admis cererea lui „Pinalti” de contopire a celor două pedepse.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei