Prima pagină » Știri » Imagini cu jandarmii „PUȘI SUB PRESIUNE” la Mitingul Diasporei. Unde sunt „OPERAȚIUNILE DE EXTRAGERE” a huliganilor din mulțime?

Imagini cu jandarmii „PUȘI SUB PRESIUNE” la Mitingul Diasporei. Unde sunt „OPERAȚIUNILE DE EXTRAGERE” a huliganilor din mulțime?

Imagini cu jandarmii
Mitingul Diasporei. Jandarmeria publică un montaj video cu agresiunile la care au fost supuse forțele de ordine. Vezi cum se fac de râs jandarmii români, comparând intervenția lor cu acțiunile în forță doar împotriva huliganilor violenți ale jandarmilor occidentali

Jandarmeria Română a postat pe pagina de Facebook un montaj video de 11 minute, în care prezintă varianta proprie asupra succesiunii „evenimentelor și a agresiunilor repetate asupra forțelor de ordine” de la Mitingul Diasporei de pe 10 august.

In imagini, pot vedea grupuri de manifestanți violenți în diverse altercații cu jandarmii. Din când în când, autorii selecției au scris pe imagini că „se pune presiune pe cordoanele de jandarmi” sau „se aruncă cu obiecte contodente” în aceștia. Totuși, deși sunt evidente personajele violente care atacă forțele de ordine, în montaj nu se arată nici măcar un cadru în care huliganii sunt reținuți și nici una dintre vestitele „operațiuni de extragere” a indivizilor violenți din mulțime.

Pentru comparație, Jandarmeria a postat un alt montaj video, în care se arată „modul de intervenție al forțelor de ordine publică din Uniunea Europeană și Statele Unite, în situații de restabilire a ordinii de drept”.

Doar că aceste imagini conduc spre o comparație total dezavantajoasă pentru jandarmii români. Se poate vedea cu ușurință că intervențiile hotărâte ale forțelor de ordine din diverse țări europene sunt îndreptate ÎN MOD DIRECT împotriva elementelor violente. Vedem imagini cu huligani reținuți și nu se observă gaze lacrimogene lansate la întâmplare împotriva mulțimilor pașnice. De asemenea, jandarmii occidentali nu urmăresc demonstranți pe străduțe și nu îi lovesc cu bastoanele fără motiv. În plus, din toate aceste montaje lipsesc explicațiile, pentru că în toate țările civilizate, abuzurile forțelor de ordine sunt drastic pedepsite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte pisici există în lume?