Prima pagină » Știri » În jur de o sută de persoane au participat la „Marșul normalității”, în semn de protest față de „Marșul diversității”

În jur de o sută de persoane au participat la „Marșul normalității”, în semn de protest față de „Marșul diversității”

În jur de o sută de persoane s-au strâns, sâmbătă, în Piața Victoriei din Capitală, pentru a participa la Marșul normalității, o acțiune de protest față de parada comunității LGBT, care va avea loc în aceeași zi, începând cu ora 16.00. Protestatarii merg în marș până la Patriarhia Română.

„Marșul este pentru susținerea familiei tradiționale, familiei normale, familia formată din căsătoria dintre un bărbat și o femeie. Decizia Parlamentului este una binevenită chiar dacă este una tardivă. Au fost trei partide care, în campania electorală, au promis Coaliției pentru familie că vor face demersurile pentru referendum în luna aprilie. Suntem deja în luna mai și încă nu a trecut definitiv în Parlament această inițiativă. Sperăm să facă ce au promis. Noi nu vrem să schimbăm nimic, vrem doar să apărăm ce avem, familia tradițională”, susține un participant la Marșul normalității.

„Un astfel de marș al diversității este un atac frontal asupra tradițiilor noastre românești, valorilor noastre de familie. Nu își are locul în contextul actual”, spune un alt protestatar.

„Manifestarea va exprima protestul românilor care susțin valorile familiei tradiționale față de parada homosexualilor, o manifestare cu caracter obscen și provocator care promovează în fiecare an ideea legalizării căsătoriilor homosexuale și adopțiilor de copii de către „cuplurile” de homosexuali”, scrie pe pagina de Facebook a evenimentului.

De asemenea, oamenii protestează față de „poziția ezitantă a Curții Constituționale a României în cazul homosexualului Adrian Coman care a cerut recunoașterea pe teritoriul României a căsătoriei sale oficiată în Belgia cu o persoană de același sex” dar și față de „tergiversarea adoptării legii de revizuire a Constituției privind familia”, se mai precizează pe pagina de Facebook.

Sâmbătă, la ora 16.00, cei care susțin relațiile între persoane de același sex se vor strânge la Arcul de Triumf din Capitală pentru a cere drepturi egale și vizibilitate pentru comunitatea LGBT.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte pisici există în lume?