Prima pagină » Știri » Meleșcanu: „Bugetul Apărării în 2008 nu poate să coboare sub doi la sută din PIB”

Meleșcanu: „Bugetul Apărării în 2008 nu poate să coboare sub doi la sută din PIB”

Ministrul Apărării Naționale, Teodor Meleșcanu, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că, în opinia sa, bugetul Ministerului Apărării Naționale nu poate fi, în 2008, sub doi la sută din PIB întrucât Armata are nevoie de modernizări, iar România este situată într-o zonă de risc.

Ministrul Apărării Naționale, Teodor Meleșcanu, a declarat, vineri, într-o conferință de presă, că, în opinia sa, bugetul Ministerului Apărării Naționale nu poate fi, în 2008, sub doi la sută din PIB întrucât Armata are nevoie de modernizări, iar România este situată într-o zonă de risc.
În opinia ministrului, bugetul Apărării are două limite: una este să asigure funcționarea sistemului și să acopere cheltuielile necesare de modernizare, inclusiv cele pentru diverse teatre de operații, dar, în al doilea rând are și un aspect psihologic.
"În opinia mea, pragul de doi la sută este un prag psihologic. Bugetul apărării nu poate să coboare sub doi la sută nu pentru că ne-am asumat acest angajament față de NATO, nici măcar nu menționez faptul că îl avem în programul de guvernare unde scrie negru pe alb în anul 2008, 2,38% din PIB va fi alocat MapN, ci pentru că este o necesitate. Armata Română a moștenit un armament învechit. Este într-un proces de reorganizare și restructurare, avem mai multe unități care urmează să fie operaționalizate la nivelul standardelor NATO, avem nevoie de acești bani nu numai pentru a satisface necesitățile noastre, ci și pentru a răspunde angajamentelor pe care ni le-am asumat. În plus, eu consider că România nu se află într-o zonă ideală, lipsită de tensiuni. Armata României pentru cetățeni trebuie să dea încrederea că este capabilă să asigure securitatea României, singură și împreună cu aliații noștri", a declarat ministrul Apărării. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Celebrul fotbalist la Steaua a ajuns boschetar: ”N-are casă, doarme pe străzi”
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Ce se întâmplă doctore
Cât de mult s-a schimbat Elena Băsescu! Nu o mai recunoști! Cum arată acum, la 45 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Teoria atașamentului: De ce modul în care am fost iubiți în copilărie ne decide relațiile din prezent?