Prima pagină » Știri » Mesaj Ro-Alert trimis din greșeală în timpul nopții în județul Timiș. ISU: A fost o eroare

Mesaj Ro-Alert trimis din greșeală în timpul nopții în județul Timiș. ISU: A fost o eroare

Mesaj Ro-Alert trimis din greșeală în timpul nopții în județul Timiș. ISU: A fost o eroare

Un mesaj transmis prin serviciul special Ro-Alert privind depășirea ratei de infectare cu SARS-CoV-2 de 3 la mia de locuitori în județul Timiș a fost transmis de mai multe ori, inclusiv în cursul nopții de luni spre marți, cetățenilor din acest județ.

Marți, reprezentanții ISU Timiș au anunțat că a fost vorba de o eroare a angajaților din dispecerat, iar eroarea nu a putut fi remediată din punct de vedere tehnic.

Mesajul ar fi trebuit să fie transmis cetățenilor pe telefoanele mobile între orele 16:00 și 20:00, însă angajații dispeceratului care au configurat alerta au introdus, din greșeală, o perioadă mai mare.

„Având în vedere informațiile vehiculate în spațiul public cu privire la mesajele transmise prin sistemul RoAlert la nivelul județului Timiș, facem următoarele precizări:

În data de 26 octombrie 2020, în urma unei analize a situației privind rata îmbolnăvirii cu noul coronavirus la nivelul județului Timiș, la propunerea inspectorului șef, prefectul județului Timiș a aprobat hotărârea de a se transmite un mesaj de informare publică cu ajutorul sistemului RoAlert.

Scopul mesajului a fost de a anunța cetățenii județului Timiș, dar și pe cei care tranzitează județul, că rata de infectare cu COVID 19 la nivelul județului Timiș a depășit 3 la 1000 de locuitori.

A fost stabilit ca mesajul să fie transmis în intervalul orar 16:00-20:00. Însă, dintr-o eroare, personalul din cadrul dispeceratului a introdus o perioadă mai mare de transmitere a mesajului”, a anunțat ISU Timiș.

ISU: Eroarea nu a putut fi corectată ulterior

Potrivit ISU, aceștia au încercat ulterior să remedieze problema, dar unele celule ale operatorilor de telefonie mobilă nu au mai recepționat actualizarea.

De asemenea, Inspectoratul pentru Situații de Urgență a adăugat că acțiunea de anulare a primului mesaj a fost efectuată și de la nivel central, însă fără succes.

„Pentru remedierea acestei erori, operatorul din dispeceratul ISU Timis a revenit cu un mesaj de actualizare a alertei transmise inițial, în sensul corectării perioadei de valabilitate. Din cauze tehnice investigate în prezent, mesajul de actualizare nu a fost recepționat de unele celule aparținând anumitor operatori de telefonie mobilă. Aspectul a avut drept consecință transmiterea repetitivă a mesajului emis inițial.

În urma constatării erorii, acțiunea de anulare a primului mesaj a fost efectuată și de la nivel central, însă fără succes.

Ne cerem scuze de la cetățenii județului nostru pentru disconfortul creat și îi asigurăm că autoritățile competente depun permanent eforturi pentru asigurarea stabilității sistemului și funcționării acestuia la parametri optimi”, a adăugat ISU.

Rata de infectare cu SARS-CoV-2 a ajuns marți la 3,16 la mie în județul Timiș.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
O descoperire despre modul în care dinozaurii își creșteau puii schimbă tot ce știam până acum