Prima pagină » Știri » Ministerul Sănătății a deblocat 500 de posturi vacante din sistemul sanitar

Ministerul Sănătății a deblocat 500 de posturi vacante din sistemul sanitar

Ministerul Sănătății a deblocat 500 de posturi vacante din sistemul sanitar

Aproximativ 500 de posturi vacante din sistemul sanitar au fost deblocate, la solicitarea Ministerului Sănătății, printr-o hotărâre de guvern aprobată miercuri de Executiv.

Potrivit unui comunicat al MS, actul normativ prevede deblocarea a 500 de posturi vacante atât pentru unitățile sanitare din rețeaua Ministerului Sănătății, cât și pentru cele al căror management a fost transferat la autoritățile administrației publice locale.

”Este un prim pas pe care îl facem pentru profesioniștii din sistemul sanitar. Măsura vine în sprijinul unităților publice din sistemul sanitar care se confruntă cu un important deficit de personal, atât personal de specialitate medico-sanitar, personal auxiliar sanitar, dar și alte categorii, nemedical, absolut necesare pentru efectuarea actului medical”, a declarat ministrul Sănătății, Vasile Cepoi. 

Dintre cele 500 de posturi ce urmează a fi deblocate, 300 vor fi repartizate spitalelor județene de urgență, spitalelor care asigură asistența medicală de urgență pentru adulți și copii din municipiul București, serviciilor de ambulanță și institutelor și centrelor medicale clinice, pentru angajare de personal de specialitate medico-sanitar și auxiliar sanitar. 

Restul de 200 de posturi se vor repartiza Institutului Regional de Oncologie Iași pentru demararea activității și Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sf. Spiridon” Iași în vederea reorganizării activității. 

Institutul Regional de Oncologie din Iași este o unitate nou înființată care va demara activitatea începând din acest an. 

În vederea acestui demers, o parte din personal, mai exact personalul cu specialitatea oncologică, a fost preluat de la Spitalul de Urgență ”Sf Spiridon”. Pentru completarea schemei de personal, însă, astfel încât să poată începe activitatea, este nevoie de mai multe posturi care au fost repartizate prin acest act normativ. 

De asemenea, posturile repartizate Spitalului Clinic Județean de Urgență ”Sf Spiridon” Iași completează schema de personal în urma reorganizării secției de oncologie și trecerii acesteia către Institutul de Oncologie. Posturile neocupate de aceste unități pot fi redistribuite de Ministerul Sănătății. 

Deblocarea posturilor se face cu încadrarea unităților sanitare în limita de 70% cheltuieli de personal.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Celebrul fotbalist la Steaua a ajuns boschetar: ”N-are casă, doarme pe străzi”
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Ce se întâmplă doctore
Cât de mult s-a schimbat Elena Băsescu! Nu o mai recunoști! Cum arată acum, la 45 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Teoria atașamentului: De ce modul în care am fost iubiți în copilărie ne decide relațiile din prezent?