Prima pagină » Știri » MITUL MĂȘTILOR „MIRACULOASE”, spulberat de OMS: „Nu avem un răspuns universal… Ar trebui purtate doar de medici, mai ales acum!”

MITUL MĂȘTILOR „MIRACULOASE”, spulberat de OMS: „Nu avem un răspuns universal… Ar trebui purtate doar de medici, mai ales acum!”

MITUL MĂȘTILOR „MIRACULOASE”, spulberat de OMS: „Nu avem un răspuns universal... Ar trebui purtate doar de medici, mai ales acum!”

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) este de părere că purtarea măștilor de protecție nu reprezintă o soluție universală și sigură în lupta contra coronavirusului, dacă nu este însoțită de respectarea cetățenilor a celorlalte măsuri de distanțare socială, carantinare și izolare luate de guvernele statelor lumii.

Măștile chirurgicale (sau nu…) nu sunt o soluție miraculoasă împotriva pandemiei de coronavirus, iar folosirea lor este justificată doar când nu există un acces facil la apă și săpun pentru spălarea mâinilor sau când distanțarea fizică este dificilă.

„Nu avem un răspuns miraculos. Măștile nu pot opri singure pandemia de coronavirus”, a declarat luni șeful OMS, Tedrod Adhanom Ghebreyesus, la Geneva.

Directorul OMS a mai spus că măștile ar trebui folosite doar de cei din domeniul medical, în special acum când există o criză globală de măști chirurgicale.

Până marți dimineață, bilanțul coronavirusului a ajuns la peste 1,3 milioane cazuri în toată lumea, cele mai multe fiind acum în SUA – aproape 370.000 cazuri.

Până marți dimineața au fost raportate 74.782 de decese, din care peste 50.000 doar pe continentul european, transmite worldmeters.info.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
BREAKING | Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste turiștii din locație. Primele imagini cu dezastrul din locație
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Ce boli avea Mălina Guler? Diagnosticele care i-au mâncat viața
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Nicolae Ceaușescu și recordurile vânătorești