Prima pagină » Știri » Mona Pivniceru: Nu am avut presiuni din partea SRI pentru numirea șefei DNA

Mona Pivniceru: Nu am avut presiuni din partea SRI pentru numirea șefei DNA

Mona Pivniceru: Nu am avut presiuni din partea SRI pentru numirea șefei DNA
Fostul ministru al Justiției, Mona Pivniceru, a declarat, marți, după audierea în Comisia SIPA, că în perioada mandatului ei nu au fost presiuni de la SRI pentru numirea în funcția de procuror șef al DNA a Laurei Codruța Kovesi.

Întrebată despre posibile presiuni ale Serviciului Român de Informații cu privire la numirea ca șef al DNA a Laurei Codruța Kovesi, fostul ministru al Justiției, actual judecător al CCR, Mona Pivniceru a spus: „Nu, nu am avut”.

Pivniceru a explicat membrilor Comisiei SIPA că atunci când a plecat din funcția de ministru al Justiției a lăsat în urmă un proiect de hotărâre care viza lichidarea arhivei SIPA.

„Întrebarea a fost ce demersuri am făcut în perioada mandatului meu în legătură cu arhiva SIPA și am explicat comisiei că la plecarea mea din mandatul de ministru al Justiției era pe site-ul Ministerului de Justiție un proiect de hotărâre de Guvern cu privire la lichidarea acestei arhive, în sensul intrării în ea a unei comisii compuse din reprezentanții Ministerului Justiției, ai Arhivelor Naționale, observatori din partea magistraților, judecători și procurori, care urmau să verifice documentele lipsite de semnificație care urmau a fi distruse, documentele personalului ANP care trebuiau pentru pensii, carnetele de muncă care trebuiau scoase și predate titularilor lor, iar restul arhivei depusă la arhivele statului și secretizate pe o perioadă de 50 de ani. Ulterior am văzut că domnul ministru Toader a reluat cumva, în linii mari, același proiect și deja este HG în vigoare”, a explicat Mona Pivniceru.

Mona Pivniceru, actual judecător al CCR, și Rodica Stănoiu, fost ministru al Justiției în Cabinetul Năstase, se numără printre cei care au fost audiați, marți, în ședința Comisiei parlamentară de anchetă SIPA. Forul legislativ l-a mai audiat și pe senatorul PSD, Robert Cazanciuc, fost ministru al Justiției, în prezent președinte al Comisiei juridice a Senatului.

Ședința Comisiei parlamentare de anchetă a Camerei Deputaților și Senatului pentru a clarifica aspectele ce țin de desființarea Direcției Generale de Protecție și Anticorupție a început la ora 9.30.

Președintele Comisiei SIPA, senatorul PSD Viorel Salan, a declarat, miercurea trecută, după audierea fostului director al DGPA, Doru Dobocan, și a directorului adjunct în ANP, Tiberiu Firinel Ungureanu, că aceștia au confirmat că au fost încălcări ale prevederilor legale vizând documente clasificate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Celebrul fotbalist la Steaua a ajuns boschetar: ”N-are casă, doarme pe străzi”
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Ce se întâmplă doctore
Cât de mult s-a schimbat Elena Băsescu! Nu o mai recunoști! Cum arată acum, la 45 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Teoria atașamentului: De ce modul în care am fost iubiți în copilărie ne decide relațiile din prezent?