Prima pagină » Știri » Neînfricata Rusie se teme de o femeie de 24 de ani

Neînfricata Rusie se teme de o femeie de 24 de ani

Autoritățile ruse au anunțat, joi, că motivul pentru care jurnalista Natalia Morari, din Republica Moldova, a fost expulzată în decembrie este că aceasta reprezenta un risc pentru securitatea națională și i-a fost interzisă revenirea pe teritoriul Rusiei, relatează Reuters.

 

Autoritățile ruse au anunțat, joi, că motivul pentru care jurnalista Natalia Morari, din Republica Moldova, a fost expulzată în decembrie este că aceasta reprezenta un risc pentru securitatea națională și i-a fost interzisă revenirea pe teritoriul Rusiei, relatează Reuters.

Morari, cetățean moldovean care lucra la Moscova și care urma să obțină cetățenia rusă în aprilie, a fost expulzată luna trecută, la revenirea în capitala rusă dintr-o delegație în Israel.

Natalia Morari, care lucra pentru revista rusească The New Times, a declarat că ambasada rusă i-a dat joi o scrisoare prin care i se interzice intrarea în Rusia, în baza articolului 27, punctul 1, dintr-o lege din 1996. Scrisoarea nu a oferit alte detalii.

Legea respectivă afirmă că intrarea în Rusia este interzisă pentru a garanta "securitatea statului sau pentru a proteja ordinea publică ori sănătatea poporului".

Ghenadi Biriukov, șeful secției consulare a ambasadei ruse de la Chișinău, a confirmat textul scrisorii.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
De ce am primit din partea SUA mesajul „să vă apere francezii”. Expert: „În aceste condiții, nu este surprinzător”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Un nou virus se răspândește rapid în România, după apariția leprei la Cluj! Peste 3.000 de cazuri au fost confirmate în decembrie 2025
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Reacția Kremlinului după ce șeful NATO a avertizat că Rusia ar putea ataca statele membre