Prima pagină » Știri » Novaci, orașul din Gorj măturat de o viitură de cinci metri înălțime. Primar: „Oamenii plângeau. N-au mai văzut așa ceva de 60 de ani”

Novaci, orașul din Gorj măturat de o viitură de cinci metri înălțime. Primar: „Oamenii plângeau. N-au mai văzut așa ceva de 60 de ani”

România lovită de viitură. Scene apocaliptice, în orașul Novaci, județul Gorj

„Oamenii nu au mai văzut așa ceva din anii 1964-1965. Erau disperați, plângeau. A fost o viitură extremă, care a dus cu ea pietre, bușteni și care a avut între trei și cinci metri. Cantitatea de precipitații a fost uriașă”, a povestit pentru gândul Dumitru Leuștean, primarul localității Novaci. „Primiserăm o avertizare de cod portocaliu, așa cum am mai primit și altă dat și nu s-a întâmplat nimic. Însă pe la orele 10:30-11:00 s-a pornit urgia, iar vârful s-a înregistrat în jurul orelor 14:00-14:30. Ne-am luat măsurile de precauție, dar nu ne-am aștept la un fenomen meteo imediat, de o asemenea intensitate”, a continuat primarul.

FOTO: Alin Mituța

Când cerurile s-au deschis, iar viitura a măturat strada principală din oraș, o mamă cu doi copii mici a rămas blocată la etajul casei sale. „Au fost salvați primii, a mai existat o casă înconjurată de ape”, spune Dumitru Leuștean. Elicoptere ale MAI, jandarmi și angajați ai ISU au intervenit marți, în județele Gorj și Vâlcea, în localitățile Novaci, Vaideeni și Brezoi, pentru salvarea persoanelor izolate din cauza viiturilor.

FOTO: Alin Mituța

Pe seară, ploaia a mai stat, iar apele s-au retras. „Acum așteptăm să se retragă apele, facem o evaluare și transmitem toată documentația către prefectură, către Guvern”, spune primarul din Novaci.

FOTO: Alin Mituța

 Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o nouă avertizare roșu. Potrivit avertizării, ca urmare a precipitațiilor cu caracter torențial înregistrate în ultimele ore și a celor estimate, se vor înregistra scurgeri importante pe versanți, torenți, pâraie și creșteri rapide de debite și niveluri cu depășirea cotelor de pericol, pe Gilort amonte de stația hidrologică Tg. Cărbunești (județul Gorj), pe râul Lotru (județul Vâlcea), pe cursul superior al Oltețului și pe afluentul său Cerna (județele Gorj și Vâlcea).

Meteorologii au prelungit până marți, la ora 22.00, codul galben de ploi și vijelii în județele Dâmbovița, Teleorman, Argeș, Olt, Vâlcea, Sibiu, Alba și Cluj.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Surse: Percheziții la casa în care a trăit Rodica Stănoiu
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Ce boli avea Mălina Guler? Diagnosticele care i-au mâncat viața
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Accident produs la nici două ore de la deschiderea Autostrăzii Moldovei: două persoane rănite
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Ce este „a treia stare” a vieții și ce se întâmplă cu celulele după moartea organismului?