Prima pagină » Știri » Orban dezminte informațiile cu privire la rezilierea contractului cu Bechtel

Orban dezminte informațiile cu privire la rezilierea contractului cu Bechtel

Ministrul Transporturilor Ludovic Orban a dezmințit, joi, informațiile potrivit cărora la Guvern ar fi fost înaintat un memorandum în care ar fi cerut rezilierea contractului cu compania americană Bechtel, precizând că nu are în vedere această măsură.

Ministrul Transporturilor Ludovic Orban a dezmințit, joi, informațiile potrivit cărora la Guvern ar fi fost înaintat un memorandum în care ar fi cerut rezilierea contractului cu compania americană Bechtel, precizând că nu are în vedere această măsură.

"Este o minciună sfruntată ceea ce a apărut în Cotidianul. Nu intenționez să reziliez contractul. Nu există niciun memorandum. Singurul memorandum legat de autostrăzi care a fost trimis de la Ministerul Transporturilor către Guvern este cel prin care s-a aprobat planul de finanțare pentru construcția rețelei principale de autostrăzi a României între 2007 și 2013", a precizat ministrul Transporturilor, la o conferință de presă organizată la sediul PNL Mehedinți.

El a afirmat că la Guvern nu a fost trimis din partea sa niciun document care să cuprindă o eventuală reziliere avantajoasă a contractului cu Bechtel.

Ministrul a precizat că acest contract a fost analizat în urmă cu cinci luni, când a preluat conducerea Ministerului Transportului. Orban a spus că a decis la acea dată să controleze costurile în vederea menținerii lor la un nivel scăzut pentru autostrada Transilvania, rezilierea contractului cu firma americană nefiind în planurile sale.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Descoperire arheologică fabuloasă: Scoicile care cântau acum 6.000 de ani