Prima pagină » Știri » Patru români, condamnați la închisoare în Noua Zeelandă pentru clonare de carduri

Patru români, condamnați la închisoare în Noua Zeelandă pentru clonare de carduri

Patru români, condamnați la închisoare în Noua Zeelandă pentru clonare de carduri
O grupare infracțională constituită din patru cetățeni români a fost arestată de Poliția din Noua Zeelandă și condamnată la închisoare pentru clonare de carduri, informează presa neozeelandeză.

Cei patru români preluau datele bancare pentru noile carduri dintr-o țară, dar nu fraudau conturile victimelor decât în momentul în care ajungeau într-un alt stat, pe teritoriul respectiv folosind mereu carduri clonate într-o altă parte.

Prin această metodă aceștia deveneau greu de localizat pentru autorități. O serie de tranzacții suspicioase și descoperirea unor dispozitive de clonare de carduri a condus însă la filarea acestora din partea Poliției din orașul Auckland, din Noua Zeelandă.

Se presune că cei patru ar fi retras de la bancomate din întreaga lume peste 90.000 de euro.

Poliția neozeelandeză i-a arestat pe doi dintre aceștia în timp ce încercau să folosească carduri false. Poliția a confiscat aproximativ 75 de dispozitive folosite de infractori la comiterea fraudelor.

Românii au pledat vinovați în fața acuzațiilor, fiecare dintre aceștia primind condamnări de câte doi ani de închisoare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?