Prima pagină » Știri » Peste 80 la sută dintre elevii din Capitală cu vârste între 14 și 16 ani au consumat alcool

Peste 80 la sută dintre elevii din Capitală cu vârste între 14 și 16 ani au consumat alcool

Peste 80 la sută dintre elevii din Capitală cu vârste între 14 și 16 ani au consumat alcool
Peste 80% dintre elevii din București cu vârste între 14 și 16 ani au consumat alcool cel puțin o dată, 26,6% fumează, 8,9% au consumat canabis și 1,8% au luat amfetamine, potrivit rezultatelor unui studiu făcut în cadrul unui program la care participă 19 orașe din 14 state europene.

Peste 80% dintre elevii din București cu vârste între 14 și 16 ani au consumat alcool cel puțin o dată, 26,6% fumează, 8,9% au consumat canabis și 1,8% au luat amfetamine, potrivit rezultatelor unui studiu făcut în cadrul unui program la care participă 19 orașe din 14 state europene.

„Concluziile programului sunt că există consum de alcool și țigări la vârste foarte fragede la tinerii din Capitală. Spre exemplu, la capitolul consumului de băuturi fabricate în casă, rata de consum este cu mult mai mare decât media celorlalte orașe participante”, a declarat marți directorul Direcției Generale de Asistență Socială a Municipiului București (DGASMB), Cosmina Simean, la conferința în care au fost prezentate rezultatelor chestionarelor aplicate în cadrul programului „Tineri în Europa”, desfășurat sub patronajul președintelui Islandei, care se implementează și în România din 2007.

Potrivit rezultatelor studiului, peste 80 la sută dintre elevii din Capitală cu vârste între 14 și 16 ani au consumat alcool, 8,9 la sută dintre ei au consumat canabis, 1,8 la sută au luat amfetamine și 2,8 la sută au consumat substanțe inhalante.

Cosmina Simean a precizat că din rezultatele studiului rezultă că există legături foarte mari între consumul de substanțe interzise, tutun sau alcool și „monitorizarea parentală”, respectiv timpul pe care îl petrec părinții cu copiii lor.

„Practic a fost distrus mitul timpului de calitate, rezultatele chestionarelor arătând că este importantă cantitatea de timp petrecută de părinți cu copiii lor”, a mai spus Cosmina Simean.

Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a spus că, urmând exemplul controalelor la magazinele de etnobotanice, pot fi demarate și alte acțiuni de verificare a zonelor din apropierea școlilor, astfel încât să nu se ofere tinerilor țigări sau alcool.

„Concluziile de azi sunt importante, pentru că trebuie să hotărâm rapid ceea ce avem de făcut pentru combarerea consumului de alcool și droguri la tineri. Asta înseamnă verificarea perimetrelor școlii, dar și ajutorul profesorilor în ceea ce privește educația dată tinerilor sau pentru crearea unor evenimente prin care copiii să facă sport, să meargă la bazin”, a declarat Sorin Oprescu.

Potrivit primarului Capitalei, fiecare sector ar trebui să aibă o sală de sport polivalentă cu bazin.

„Pentru combaterea consumului de alcool și tutun la tineri, care din punct de vedere medical este distrugător la această vârstă, ne dorim ca la sfârșitul acestui mandat fiecare sector să aibă o sală de sport cu bazin, pentru că ne dorim să dăm o preocupare acestor copii. Copiii trebuie să facă sport în locuri special amenajate, care să le ofere și cafenele cu internet, astfel încât aceștia să-și petreacă util timpul, iar lucrurile acestea să înceapă să devină spontane pentru ei”, a mai spus Oprescu.

În cadrul studiului au fost aplicate 2.798 de chestionare tinerilor cu vârste între 14 și 16 ani, din licee.

Rezultatele studiului au arătat că, în București, 26,6 la sută dintre elevi fumează, 27 la sută dintre aceștia o fac zilnic, față de 19,6 la sută în celelalte orașe participante la proiect.

La întrebarea „M-am îmbătat o dată în viață”, 48,8 la sută dintre liceenii din București au răspuns afirmativ, cel mai mare procentaj dintre orașele participante fiind de 59,7.

În ce privește consumul de canabis, 8,9 la sută dintre liceenii din București chestionați au spus că au fumat cel puțin o dată în viață, procentul cel mai ridicat înregistrat în rândul orașe participante la studiu fiind de 26,8 la sută.

De asemenea, 25,9 la sută dintre liceenii din Capitală chestionați au spus că au consumat băuturi fabricate în casă, ceea ce indică un consum cu 10 procente mai mare față de media celorlalți elevi din orașele participante.

Reprezentanților celor 19 orașe implicate în program din 14 țări selectate le vor fi prezentate anul viitor rezultatele studiului, individualizat pentru fiecare oraș în parte.

Programul paneuropean „Tineri în Europa – Un Program de Prevenire Primară” se desfășoară sub patronajul președintelui Islandei, Olafur Ragnar Grimsson și presupune realizarea de cercetări și analize care să stea la baza unor demersuri de prevenire a consumului de droguri în rândul tinerilor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro