Prima pagină » Știri » Poliția Română atrage atenția privind o nouă campanie de „phishing” în mediul online. Românii sunt avertizați să nu dea curs acestor mailuri

Poliția Română atrage atenția privind o nouă campanie de „phishing” în mediul online. Românii sunt avertizați să nu dea curs acestor mailuri

Jandarmeria atrage atenția asupra unei noi tentative de fraudă online

Poliția Română atrage atenția cetățenilor privind o nouă campanie de „phishing” în mediul online. Astfel, oamenii primesc pe email două modele de citații false.

Citațiile poartă sigla și înscrisul Ministerului Afacerilor Interne și par a fi trimise din partea Inspectoratului General al Poliției Române sau Europol.

Într-o postare pe pagina oficială de Facebook, Poliția Română îndeamnă cetățenii să nu dea curs acestor tipuri de e-mail.

”În situația în care primiți astfel de email-uri, nesolicitate, vă recomandăm să nu răspundeți, să nu accesați eventualele linkuri sau atașamente și să vă adresați celei mai apropiate unități de poliție sau online, pe portalul de petiții al Poliției Române – https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.”, transmite Poliția Română, pe Facebook.
Destinatarii care găsesc aceste citații false în e-mail sunt anunțați că ar face obiectul mai multor acțiuni legale pentru diferite fapte și li cer explicații, fiind totodată, amenințați cu o serie de consecințe dacă nu răspund.

Campaniile de phishing (înșelăciune) încearcă să obțină date confidențiale ale unei persoane folosind tehnici de manipulare a datelor identității unei persoane sau a unei instituții.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
După 'jihadul' din online, vine contraatacul fostei soții: 'Lupt cu oricine și-ar permite să deranjeze liniștea familiei mele'
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate