Prima pagină » Știri » Primarul implicat într-un accident soldat cu moartea unei adolescente de 15 ani a fost arestat

Primarul implicat într-un accident soldat cu moartea unei adolescente de 15 ani a fost arestat

Primarul implicat într-un accident soldat cu moartea unei adolescente de 15 ani a fost arestat
Primarul comunei buzoiene Cernătești, Valerică Șercăianu, implicat luna trecută într-un accident soldat cu moartea unei fete de 15 ani, a primit mandat de arestare pentru 29 de zile, după ce expertiza tehnică solicitată de procurori a arătat că este responsabil de producerea accidentului.

Primarul comunei buzoiene Cernătești, Valerică Șercăianu, implicat luna trecută într-un accident soldat cu moartea unei fete de 15 ani, a primit mandat de arestare pentru 29 de zile, după ce expertiza tehnică solicitată de procurori a arătat că este responsabil de producerea accidentului.

Luni, magistrații Tribunalului Buzău au judecat recursul înaintat de procurori, după ce săptămâna trecută solicitarea Parchetului de arestare preventivă a primarului a fost respinsă de judecători, care au impus pe numele acestuia interdicția de a părăsi țara.

Magistrații Tribunalului Buzău au admis recursul procurorilor și au emis mandat de arestare pentru 29 de zile pe numele primarului Valerică Șercăianu, care la scurt timp de la decizia instanței s-a prezentat la Poliție.

Procurorii Parchetului Tribunalului Buzău și-au motivat cererea de arestare a primarului prin rezultatele expertizei solicitate în acest caz, din care a reieșit că Valerică Șercăianu este responsabil de producerea accidentului de la Potoceni în urma căruia o fată de 15 ani a murit, iar alta a fost rănită.

Gabriela Vâjâiac, prim-procuror adjunct al Parchetului Tribunalului Buzău, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX că expertiza a scos la iveală faptul că primarul circula la momentul producerii accidentului cu 91 de kilometri la oră și că se afla sub influența băuturilor alcoolice, având o alcoolemie de 0,38 la mie. La baza cererii procurorilor de arestare preventivă a primarului a stat și faptul că acesta are la activ mai multe abateri la regimul rutier, a fost sancționat de trei ori pentru conducere sub influența alcoolului și a fost implicat în trei accidente soldate cu pagube materiale.

În 21 mai, două adolescente care se întorceau acasă de la școală au fost acroșate, în localitatea Potoceni, de un autoturism condus de primarul comunei Cernătești, Valerică Șercăianu. Una dintre fete a fost rănită, în timp ce colega sa, care urma să împlinească 15 ani, a murit la scurt timp. Adolescenta decedată, singură la părinți, era elevă în clasa a VIII-a la Școala generală din localitatea Potoceni.

În urma testării cu aparatul Drager, a reieșit că primarul avea o concentrație alcoolică de 0,38 mg./per litru alcool pur în aerul expirat. Ulterior, primarul a fost reținut pentru ucidere din culpă, fiind eliberat după ce procurorii au hotărât să nu sesizeze instanța cu propunerea de arestare preventivă, pentru că nu dețineau toate datele privind modul în care a avut loc accidentul.

La sfârșitul lunii trecute, anchetatorii au extins cercetările și în cazul unui al doilea șofer implicat în accidentul din Potoceni.

Polițiștii au extins cercetările luând în calcul că și al doilea șofer implicat în accident ar fi avut o parte din vină. În momentul accidentului, jeep-ul condus de primarul Valerică Șercăianu depășea un autoturism care la rândul său încerca să depășească o mașină care vira dreapta. Anchetatorii iau în calcul această nouă ipoteză întrucât pe parcursul cercetărilor primarul din Cernătești a declarat că atunci când se afla în depășire mașina din dreapta a schimbat direcția și din acest motiv s-a produs accidentul.

Potrivit unor surse din Poliție, cercetările continuă în cazul celui de-al doilea șofer, acesta fiind cercetat, în continuare, în libertate, pentru ucidere din culpă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Record absolut! Cu cât au împrumutat românii Guvernul în 2025?