Prima pagină » Știri » Primul caz din România al unui copil bolnav de Covid-19 internat la ATI! Ce spune Alexandru Rafila despre acest caz

Primul caz din România al unui copil bolnav de Covid-19 internat la ATI! Ce spune Alexandru Rafila despre acest caz

Primul caz din România al unui copil bolnav de Covid-19 internat la ATI! Ce spune Alexandru Rafila despre acest caz

Un copil din Buzău, în vârstă de 8 ani, infectat cu coronavirus, a fost internat la Terapie Intensivă, fiind primul caz de acest fel în România, de la debutul pandemiei.

Părinții săi sunt infectați cu virusul SARS-CoV-2, iar minorul a ajuns, în urmă cu o săptămână, la Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) a Spitalului din Buzău cu dureri de cap și febră.

Acolo i s-a făcut testul Covid-19, dar rezultatul a ieșit negativ, iar medicii l-au suspectat de meningo-encefalită și l-au transferat la spitalul Gomoiu din Capitală, unde i-a fost repetat testul și, de această dată, rezultatul a ieșit pozitiv.

Ulterior, în urma infecției, copilul a suferit un sindrom rar, sindromul inflamator multisistem, fiind transferat la Terapie Intensivă. Starea lui este stabilă și nu este intubat, dar respiră cu ajutorul unui aparat de oxigen, fiindu-i afectați plămânii și inima.

Informația apare în contextul în care astăzi a fost înregistat cel mai mare număr de cazuri de infectare cu Covid-19, de la debutul pandemiei: 1.713!

Profesorul Alexandru Rafila: „Din fericire, copiii fac foarte rar astfel de complicații”

Profesorul Alexandru Rafila a declarat, la Digi 24, că acest caz „merită toată atenția și compasiunea, dar din fericire copiii fac foarte rar astfel de complicații”.

„Este un lucru serios, categoric, dar pe de altă parte, dacă vă gândiți câte mii de persoane au fost la Terapie Intensivă de când a apărut această pandemie în România, gândiți-vă că asta înseamnă extrem, extrem de puțin. Vedeți că în permanență avem 500 de persoane la ATI și un singur caz de îmbolnăvire gravă la copil. Sunt situații, sigur, foarte traumatizante pentru părinți. Merită toată atenția și compasiunea, dar din fericire copiii fac foarte rar astfel de complicații. Se întâmplă la fel și la gripă, la rujeolă. Sunt situații pe care nu putem să le prevedem, dar din fericire sunt extrem de rare”.

Alexandru Rafila, prima reacție după ce s-a înregistrat un nou record, de peste 1.700 de cazuri noi de coronavirus. “Situația se schimbă radical!”

Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie, a susținut o conferință de presă imediat după ce Grupul de Comunicare Strategică a anunțat alte 1.1713 de cazuri noi de coronavirus pe teritoriul țării noastre.

În ciuda faptului că a avut loc o explozie de cazuri noi, Alexandru Rafila susține că nu trebuie să ne panicăm. Președintele Societății Române de Microbiologie a mai precizat că începutul anului școlar 2020-2021 va duce la creșterea cazurilor de coronavirus, dar după aproximativ două săptămâni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fenomenul „range anxiety” ar putea determina VW să doteze mașinile electrice cu motoare pe benzină
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
De ce unii oamenii își lasă pilotele afară, în frig, iarna și ce spune știința despre asta?