Prima pagină » Știri » Primul muzeu de artă al pandemiei, deschis online de trei tineri din Barcelona: Tema să fie coronavirusul. Să povestească o trăire, o reflecţie

Primul muzeu de artă al pandemiei, deschis online de trei tineri din Barcelona: Tema să fie coronavirusul. Să povestească o trăire, o reflecţie

Lockdown de Paște? Autoritățile vorbesc tot mai des despre restricții!

Artiști din toată lumea au surprins în creaţii originale momentele cele mai grele ale pandemiei. Acestea pot fi văzute pe Instagram, pe pagina primului muzeu de artă Covid.

Trei tineri din Barcelona au avut ideea de a crea un muzeu online al pandemiei, scrie Mediafax. Jose Guerrero este unul din ei.

Totul a început în primele zile ale lockdown-ului, când se cânta la balcoane, când oamenii se băteau pe hârtia igienică şi când mobilul era singura conexiune cu ceilalţi.

Primele lucrări de artă au sosit din Italia. Apoi măştile sau gelul dezinfectant au acaparat minţile artiştilor, afectaţi de lipsa îmbrăţişărilor şi de distanţarea socială.

„Îi ajutăm pe artiștii loviți de criză”

„Când am început să postăm lucrări, Italia era greu afectată şi aici în Spania nu prea luam lucrurile în serios. Operele din Italia erau mai dure, vorbeau despre unitate, forţă, speranţă. La început erau multe elemente care se repetau. Apărea des hârtia igienică, apoi se vedeau mai mult uşile, ferestrele, telefoanele cu apelul video”, spune José Guerrero Balonga.

„Tema trebuie să fie coronavirusul. Să povestească o trăire, o reflecţie, vreun sentiment cu care poate să se identifice orice persoană din lume. Una din ideile muzeului era să-i ajutăm pe artişti pentru că sunt primii loviţi de criză”, continuă iniţiatorul muzeului Covid.

Muzeul are și artiști români

Printre autorii preluaţi pe Instagramul muzeului se numără şi artişti români ca Dan_Cretu, dar majoritatea semnează cu pseudonim.

Inspiraţi de drama pandemiei, în toate lucrările lor se întrevede speranţa unei victorii asupra virusului.

Jose şi colegele sale lucrează acum la rentabilizarea acestor opere, prin vânzarea de tricouri sau albume. Beneficiile vor fi destinate artiştilor din colecţia muzeului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate