Prima pagină » Știri » Programul teraselor din Centrul Vechi rămâne neschimbat

Programul teraselor din Centrul Vechi rămâne neschimbat

Programul teraselor din Centrul Vechi rămâne neschimbat
Bucureștenii află astăzi până la ce oră pot sta în Centrul Istoric, în perioada 15 martie și 15 noiembrie.

UPDATE 16.32 Consilierii municipali nu au aprobat proiectul privind prelungirea programului de la terasele din Centrul Istoric al Bucureștiului. Cu 16 voturi pentru și 23 de abțineri, proiectul lui Sorin Oprescu a fost respins, iar astfel programul de la terase și administrarea magazinelor din zonă rămâne neschimbat.

Înainte de ședința de Consiliu, existau zvonuri cum că proiectul va fi respins din cauză că Primăria Sectorului 3, condusă de Robert Negoiță, nu vrea să lase terasele din Centru în administrarea Primăriei Capitalei. „Am discutat la telefon cu primarul sectorului 3 și i-am explicat că această hotărâre este una administrativă și respectăm toate legile. Ceea ce l-a deranjat pe primarul sectorului 3 a fost că taxele din Centrul Vechi vor trece la Primăria Capitalei și nu vor rămâne la Primăria de sector. Dar se pare că degeaba am discutat, că nu a înțeles nimic. Ceea ce îmi cere el este o hotărâre politică și i-am spus foarte clar că nu sunt de acord cu o imixtiune într-o hotărâre administrativă a unui primar de sector. Eu nu negociez Bucureștiul cu nimeni”, a declarat Soin Oprescu în fața consilierilor municipali.

Cu toate acestea, cea mai mare parte a consilierilor PSD s-au abținut de la vot. Numai 16% dintre consilierii de la PD-L și PP-DD au votat proiectul.


Bucureștenii află astăzi până la ce oră pot sta în Centrul Istoric în perioada 15 martie și 15 noiembrie. Consilierii municipali au pe ordinea de zi a ședinței de luni proiectul pentru funcționarea teraselor sezoniere din Centrul Istoric, care cuprinde regulile privind activitățile de alimentație publică și care stabilește ca terasele din această zonă să funcționeze până la ora 4.00.

Potrivit proiectului pus în dezbatere publică, comercianții care dețin terase în Centrul Istoric București „în perimetrul delimitat de Bulevardul Regina Elisabeta la nord, Bulevardul I.C. Brătianu la est, Splaiul Independenței la sud și Calea Victoriei la vest, au obligația ca, la orele 4.00, să aibă mobilierul strâns în scopul asigurării condițiilor necesare efectuării serviciilor de salubrizare”.

Inițial, proiectul prevedea ca terasele să fie deschise doar până la ora 22.00, excepție de la această regulă făcând terasele din perimetrul delimitat de străzile Lipscani, Bulevardul I.C. Brătianu, Splaiul Independenței și Calea Victoriei, care ar fi putut funcționa până la ora 24.00 în timpul săptămânii și în week-end până la ora 1.00.

După mai multe întâlniri cu reprezentanții comercianților, primarul Sorin Oprescu a acceptat prelungirea programului de la terase.

Tot luni, consilierii discută despre modul în care se pot pune afișe în București.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Unul dintre cei mai cruzi împăraţi din istorie. Orgiile lui au fost fără margini. Întreţinea relaţii incestuoase inclusiv cu mama lui