Prima pagină » Știri » Proiect de lege: Prezența unui medic veterinar pe durata transportului de animale vii către țări terțe UE

Proiect de lege: Prezența unui medic veterinar pe durata transportului de animale vii către țări terțe UE

Proiect de lege: Prezența unui medic veterinar pe durata transportului de animale vii către țări terțe UE
Doi parlamentari din PNL au depus la Senat un proiect legislativ care prevede că exportul de animale vii din România către țări terțe UE să se facă în prezența unui medic veterinar și a unor tehnicieni veterinari, care vor monitoriza și vor garanta bunăstarea animalelor în timpul transportului.

„În contextul în care, la momentul actual, România este cel mai mare exportator de animale vii din UE și cel mai mare exportator de oi vii din lume, ținând cont de rezultatul investigațiilor puse la dispoziție de organizațiiile internaționale non-guvernamentale și de necesitatea de a garanta respectarea legislației europene și naționale, se impune modificarea legislației naționale cu privire la exporturile de animale vii din România către țări terțe UE”, se arată în expunerea de motive a proiectului de lege inițiat de senatorul PNL Florin Cîțu și de către deputatul PNL Oros Nechita Adrian.

Astfel, principalele reglementări aduse prin propunerea legislativă sunt:

„Transporturile de animale vii de lungă durată către țări terțe UE, destinate sacrificării sau reproducției, vor fi asistate de un medic veterinar de liberă practică pe durata întregii călătorii, contractat de operatorul economic care efectuează exportul de animale vii.
Competențele medicului veterinar de a asista un transport de animale vii vor fi certificate de Colegiul Medicilor Veterinari, prin obținerea unui certificat de avizare a competențelor”, potrivit proiectului de lege.

Totodată, inițiativa legislativă prevede că, „pentru transporturile mari de peste 1000 capete este responsabilitatea medicului veterinar atestat să contracteze tehnicieni veterinari care să îl sprijine pe durata transportului”.

Medicul veterinar care va asista transportul de animale vii va deține un jurnal veterinar care va monitoriza situația sanitar-veterinară a animalelor, de la ieșirea din țară până la destinația finală.

Inițiatorii susțin că actul normativ are ca obiect de reglementare conformarea cu legislația internațională în materie cu scopul garantării bunăstării animalelor în timpul transporturilor către țări terțe UE.

Cei doi liberali preconizează un cost de 1000 euro net+ alte cheltuieli contactuale/medic veterinar și personal veterinar tehnic.

„Transporturile de animale vii de lungă durată către țări terțe, destinate sacrificării imediate, creșterii sau reproducției sunt asistate de un medic veterinar și tehnicieni veterinari pe toată durata călătoriei. După finalizarea transportului, medicului veterinar îi sunt asigurate contractual condițiile necesare întoarcerii acestuia în țară”, se arată în proiectul de lege.

Nerespectarea prevederilor va duce la contravenții prevăzute de lege.

De asemenea, pentru nerespectarea obligațiilor medicului veterinar se are în vedere amenzi de până la 2000 de lei.

Propunerea legislativă pentru asigurarea condițiilor superioare de bunăstare a animalelor vii în timpul transportului de lungă durată înafara spațiului comunitar a fost înregistrată la Senat, ca primă Cameră sesizată, Camera Deputaților fiind decizională.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro