Rapid București a câștigat Supercupa României

Publicat: 15 02. 2012, 10:00
Actualizat: 27 07. 2012, 22:10
Echipa Rapid București, câștigătoarea Cupei României în sezonul 2006/2007, a învins, cu scorul de 7-6 (0-0, 1-1), după executarea loviturilor de departajare, campioana Dinamo București, în Supercupa României, disputată pe stadionul Național din Complexul Sportiv "Lia Manoliu".

La finalul celor 90 de minute de joc scorul a rămas 0-0, astfel că s-a intrat în prelungiri.

Rapid a deschis scorul în minutul 110, prin Lucian Burdujan, care a înscris cu capul, de la cinci metri, după o centrare de pe dreapta.

În minutul 116, Ionel Dănciulescu a restabilit egalitatea, înscriind tot cu capul, de la marginea careului mic, după o lovitură liberă de la 18 metri executată de Adrian Cristea.

La finalul celor două reprize de prelungiri, scorul a fost tot egal, 1-1, și s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

De la 11 metri, pentru Rapid au înscris Vasile Maftei, Marius Constantin, Romeo Stancu, Emil Dică, Vladimir Bozovici și Lucian Burdujan. Pentru Dinamo au marcat Adrian Cristea, Hristu Chiacu, Adrian Ropotan, Claudiu Niculescu și Ionel Dănciulescu, în timp ce Cristi Pulhac a ratat.