Prima pagină » Știri » România, alături de Rusia, India și Brazilia, pe lista țărilor cu pacienți Covid, decedați la Secția de Terapie Intensivă

România, alături de Rusia, India și Brazilia, pe lista țărilor cu pacienți Covid, decedați la Secția de Terapie Intensivă

România, alături de Rusia, India și Brazilia, pe lista țărilor cu pacienți Covid, decedați la Secția de Terapie Intensivă

România se află, alături de  Rusia, India, Brazilia, Egipt și Bangladesh, pe lista țărilor cu pacienți Covid, decedați la Secția de Terapie Intensivă, ridicând semne de întrebare cu privire la siguranța pacienților, în timpul administrării tratamentului împotriva Covid. O serie de incendii au avut loc anul acesta, principala cauza declarată de oficialii publici a incendiului fiind producerea unui scurtcircuit.

Rusia  – semne de întrebare cu privire la siguranța echipamentelor fabricate

Autoritățile ruse investighează siguranța ventilatoarelor, după ce a izbucnit un incendiu într-un spital din Sankt Petersburg, care a lăsat în urmă cel puțîn cinci morți, în mai 2020. Flacăra a izbucnit la Spitalul St George’s City după ce un ventilator din secția de Terapie Intensivă care trata pacienții cu COVID-19, a izbucnit. SUA au declarat, la momentul respectiv, că nu vor folosi ventilatoarele rusești trimise de Moscova, în timp ce se desfășoară  investigația.

Un alt incendiu a avut loc în orașul rus Chelyabinsk din sudul Uralilor, în urma unei explozii a unui aparat de oxigen, luna trecută, ridicând întrebări cu privire la siguranța echipamentelor fabricate în Rusia.

Brazilia – Al patrulea incendiu din Rio de Janeiro, într-un an de zile

Un incendiu din 27 octombrie într-un spital din statul brazilian Rio de Janeiro a dus la moartea a opt persoane, cel puțîn trei dintre aceștia fiind pacienți cu COVID-19.  Acesta este deja al patrulea incendiu dintr-un spital din Rio de Janeiro, din septembrie anul trecut. Aceleași probleme sunt prezente în toate statele braziliene.

India

Unsprezece persoane au murit, în luna august, într-un incendiu izbucnit în interiorul unui spital temporar de coronavirus din India. Un purtător de cuvânt al Poliției a declarat că un scurtcircuit electric a fost cauza incendiului.

Egipt

O unitate de Terapie Intensivă la un spital egiptean a luat foc, în luna august, ucigând șapte pacienți COVID-19. Flacăra a izbucnit în secția de coronavirus a unui spital privat, de-a lungul coastei de nord a Egiptului. Departamentul Protecției Civile a dat vina pe un scurtcircuit electric.

Poliția investighează încă, dar rapoartele preliminare arată că incendiul a început de la aparatul de aer condiționat al camerei, potrivit unei declarații a procurorilor publici. 

Bangladesh

Cinci pacienți COVID-19 au murit, în luna mai, după izbucnirea  unui incendiu într-un spital din Capitala Bangladeshului, Dhaka. Rudele pacienților susțîn că autoritățile spitalului au fost indiferente și au întârziat să informeze serviciile de pompieri. De asemenea, aceștia au pretins că pacienții ar fi putut fi închiși din exterior.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fenomenul „range anxiety” ar putea determina VW să doteze mașinile electrice cu motoare pe benzină
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Confirmat științific: care este efectul îmbrățișărilor asupra corpului uman?