România, calificată în sferturile de finală ale CM din Franța

Publicat: 15 02. 2012, 11:31
Actualizat: 24 07. 2012, 14:42
Naționala de handbal feminin a României s-a calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Franța, în grupa principală II, de la Dijon, după ce a învins reprezentativa Spaniei, cu scorul de 32-19 (19-6).

Scorul meciului a fost deschis abia în minutul 3, de pivotul Ionela Gâlcă, după care echipa României a prins curaj și și-a impus ritmul de joc, mai ales pe contraatac (10-3, min. 15), profitând și de paradele și lansările portarului Luminița Dinu. Mult mai concentrate decât în partidele anterioare, tricolorele au confirmat creșterea treptată de formă, în pregătire pentru partidele și mai dificile care urmează, cu Ungaria și Germania, dar mai ales cea eliminatorie din sferturile de finală.

De cealaltă parte, Spania a luat la țintă barele porții României, pierzând atacuri pe bandă rulantă, dar și pentru că ibericele au fost incomodate serios de apărarea adversă. În minutul 25, tabela arăta scorul de 16-5 pentru România, iar meciul părea deja tranșat.

După 19-6 la pauză, România a evoluat cu jucătoarele folosite mai puțin până atunci, având o singură grijă: să-și mențină avantajul câștigat în prima parte. Primul gol din repriza secundă pentru România a venit abia în minutul 43, prin Gatzel (20-9), care a marcat primul gol la această ediție a Mondialelor. Cu gândul la următoarele două partide din grupă, cu Ungaria și Germania, dar mai ales la faptul că au obținut calificarea în sferturi, elevele antrenorilor Tadici și Muși au « închis » tabela la scorul 32-19. La final, banca tehnică a Spaniei a reclamat vehement arbitrajul.