România învinge Slovenia și rămâne lider în grupa G a preliminariilor Euro-2008

Publicat: 15 02. 2012, 09:42
Actualizat: 01 08. 2012, 14:41
Echipa națională a României a învins, miercuri, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa Sloveniei, într-un meci din grupa G a preliminariilor Campionatului European din 2008, disputat pe stadionul Dan Păltinișanu din Timișoara, transmite trimisul MEDIAFAX.

Golurile au fost înscrise de Mutu ’40 și Contra ’70.

În minutul 30, Dorin Goian a reluat mingea cu capul în transversală, de la șase metri, după o centrare de pe dreapta a lui Contra și o recentrare a lui Mutu.

România a deschis scorul în minutul 40, când Adrian Mutu a marcat cu capul, de la aproximativ 11 metri, după ce portarul Samir Handanovici a ezitat să iasă la o centrare în careu trimisă de Paul Codrea.

Cosmin Contra a ridicat scorul la 2-0 în minutul 70. Adrian Mutu a executat un corner de pe partea stângă, a centrat până la Contra, liber de la 20 de metri, iar fundașul dreapta al reprezentativei României a înscris cu un șut din voleu, în stânga lui Handanovici, mingea căzând de două ori în careu și intrând apoi în plasă.

În minutul 85, România și-a trecut în cont o nouă bară, după ce Ciprian Marica a reluat în transversală o minge centrată de pe stânga de Răzvan Raț. (Mediafax)