Prima pagină » Știri » Șase răniți într-un accident produs de o locomotivă în Gara de Nord din Timișoara

Șase răniți într-un accident produs de o locomotivă în Gara de Nord din Timișoara

O locomotivă care ar fi rămas fără frâne a lovit, miercuri, în plin, vagoanele unui tren de călători de care urma să se lege, în Gara de Nord din Timișoara, la fața locului sosind mai multe ambulanțe deoarece în urma impactului au fost rănite șase persoane.

O locomotivă care ar fi rămas fără frâne a lovit, miercuri, în plin, vagoanele unui tren de călători de care urma să se lege, în Gara de Nord din Timișoara, la fața locului sosind mai multe ambulanțe deoarece în urma impactului au fost rănite șase persoane.

Purtătorul de cuvânt al Poliției TF Timișoara, Dan Petri, a declarat că șase persoane, între care și un copil de câteva luni, au fost rănite, iar cauzele accidentului nu sunt cunoscute.

Potrivit sursei citate, răniții sunt în afara oricărui pericol și au fost transportați la spital pentru îngrijiri.

Călătorii afirmă că din cauza impactului puternic ei au căzut unul peste altul, banchetele din compartimente au ieșit de la locurile lor, iar câteva uși s-au prăbușit peste oameni. Călătorii au mai spus că erau în vagoane și așteptau să plece trenul, când au simțit o bubuitură puternică.

Revoltați, oamenii au coborât pe peron și le-au reproșat angajaților CFR că lasă locomotive vechi în circulație, care le pun viața în preicol. Locomotiva era fabricată în anul 1983.

Conform lui Dan Peteri, garnitura urma să plece spre Craiova, iar din cauza incidentului va pleca cu o întârziere. Locomotiva a fost trasă de pe șine și a fost începută o anchetă pentru a se stabili cu exactitate cauzele accidentului.

Șeful Serviciului Siguranța Circulației din cadrul CFR Timișoara, Constantin Fleancu, a declarat că incidentul s-a produs din cauza unei erori umane, mecanicul nefiind atent. Fleancu a mai spus va fi începută o anchetă internă, iar dacă mecanicul va fi găsit vinovat va fi sancționat potrivit Codului muncii. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Prezentatoare TV de sport și soțul ei, găsiți împușcați în casă! Fiul lor de 3 ani a fost găsit în viață. Ce ipoteze are poliția
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în costum de baie. Cum arată la 30 de ani fosta gimnastă campioană
Adevarul
Documentul cutremurător din arhiva Securității care confirmă ordinul lui Ceaușescu: „Se lichidează radical!”
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Ce gest revoltător a făcut ‘Puișorul’ la adresa Rodicăi Stănoiu, în timpul vacanței! O jurnalistă îl acuză că i-a pus viața în pericol: 'Deschid geamul să mângâi ursul, că poate...'
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
O stație de metrou a fost inaugurată chiar sub Colosseum. Ce pot vedea călătorii?