Prima pagină » Știri » Șoareci și urechelnițe în saloanele unui spital din Aiud. Cum explică directorul situația

Șoareci și urechelnițe în saloanele unui spital din Aiud. Cum explică directorul situația

Urechelnițe și șoareci au fost filmați în saloanele Spitalului de Pneumoftiziologie Aiud, existența rozătoarelor fiind confirmată de directorul instituției, care a spus că spitalul este amplasat lângă un parc mare, iar șoarecii pot intra din cauza ușilor lăsate deschise.

Un tânăr a postat pe o rețea de socializare o filmare în care a surprins un șoarece în salonul său, iar apoi a postat imagini cu o urechelniță care se plimba pe un pat, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Uite ce avem în spital. El este doar unul din cei 5 prinși”, scrie tânărul în postarea în care a filmat un șoarece, iar postarea în care apare o urechelniță a intitulat-o: „Trezirea de dimineață la spital”.

Pe de altă parte, marți dimineață, tânărul scrie: „În această dimineață, la vederea materialului cu șoarecele, administrația spitalului încearcă încă de la primele ore să mușamalizeze cazul, împrăștiind otravă de șoareci în saloane”, ilustrându-și postarea cu o fotografie.

Directorul Spitalului, Vasile Vultur, a confirmat, pentru corespondentul MEDIAFAX, existența șoarecilor și a declarat că instituția se află într-o zonă în care trăiesc rozătoare.

„Spitalul nostru este amplasat într-un cadru natural foarte mare, cu parc imens și toamna se mai întâmplă să intre câte un șoricel în incintă și bolnavul probabil că l-a surprins unde nu trebuie. Noi avem din punctul acesta de vedere un plan de dezinsecție pe care-l respectăm. Sunt capcane, tot ce trebuie. Avem materiale, tot ce este necesar pentru operațiunile acestea. Spitalul e prevăzut cu terase ca bolnavii să poată ieși pentru o gură de aer”, a spus Vasile Vultur.

Acest a adăugat că balcoanele au deschidere către un parc.

„Balcoanele sunt expuse către sud, către parc, fiind seceta aceasta mare, rozătoarele se trag către culcuș. Probabil au rămas uși deschise pe la intrări în spital. E o clădire din 1924 care nu a fost renovată de foarte mult timp. Acum suntem într-un proces de renovare”, a adăugat Vasile Vultur.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Care este gradul de ocupare în hotelurile din România de Crăciun și Revelion?