Prima pagină » Știri » Sondaj BCS: PNL și PSD, despărțite de câteva procente. PMP ar urma să intre în Parlament

Sondaj BCS: PNL și PSD, despărțite de câteva procente. PMP ar urma să intre în Parlament

Sondaj BCS: PNL și PSD, despărțite de câteva procente. PMP ar urma să intre în Parlament
Sondaj BCS: PNL și PSD, despărțite de câteva procente. PMP ar urma să intre în Parlament / Sursă FOTO: Emanuel Titus Ilieși - Mediafax Foto

Într-un sondaj realizat de BCS la comanda Partidului Mişcarea Populară, PNL ar obține aproximativ 32% din intențiile de vot, în timp PSD ar ajunge la 28,6%. Sondajul mai arată că PMP, formațiune condusă de Eugen Tomac, ar obține 7,4%. 

PNL și PSD, la câteva procente distanță

În sondajul realizat de BCS, PNL ar strânge aproximativ 32% din voturi, în timp PSD ar ajunge la 28,6%, citează ziarul Adevărul.

Ultimul sondaj al BCS, realizat la comanda PMP, arată că PNL e pe primul loc în intenţia de vot pentru alegerile parlamentare, cu 32,2%, în timp ce pe locul al doilea este PSD cu o intenţie de vot de 28,6%.

Ultimul loc de pe podium este ocupat de USR-PLUS, cu o intenţie de vot de 17,6%, în timp ce PMP ar reuşi să strângă 7,4%.

Potrivit sondajului, singurul partid care ar mai trece pragul pentru Parlament ar fi Pro România, formaţiune care s-ar bucura de o intenţie de vot de 5,2. UDMR este la limită, cu o intenţie de vot de 4,8%.

Datele din sondaj se bazează pe o prezenţă de vot calculată la 41%. Sondajul a fost efectuat în perioada 25-30 octombrie 2020 pe un eșantion național de 1.482 persoane, reprezentativ pentru populația adultă a României.

Nelu Tătaru spune că alegerile parlamentare sunt ”cele mai securizate momente”: „Pericolul e ce facem după vot”

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a precizat vineri, la Botoşani, că nu se impune amânarea alegerilor parlamentare din decembrie, susţinând că „momentul votului este unul dintre cele mai securizate momente”.

Tătaru a declarat într-o conferinţă de presă, că pericolul poate apărea din acţiunile competitorilor electorali de după încheierea votului.

Nu ştiu dacă o zi de alegeri, 6 decembrie, este momentul care va decide cum va merge această pandemie şi nu ştiu ce va fi în martie sau aprilie, unde vrem unii dintre noi să ducem aceste alegeri. Momentul votului este unul dintre cele mai securizate momente, la fel cum au fost şi alegerile locale. Ce facem noi după vot, cât de tare ne bucurăm în seara de după, câte zile vrem să sărbătorim după, asta poate fi într-adevăr un pericol”, a afirmat Tătaru, citat de Agerpres.ro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Colacul de salvare primit de Rusia de la China pe timp de război vine cu un preț: „O inversare completă și jenantă”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Un astronom explică de ce crede că prima întâlnire cu extratereștrii nu va fi ca în filme