Prima pagină » Știri » Traficul rutier pe Transfăgărășan a fost închis până în vara anului următor

Traficul rutier pe Transfăgărășan a fost închis până în vara anului următor

Traficul rutier pe Transfăgărășan a fost închis, începând de luni, din cauza condițiilor meteorologice care pot periclita siguranța circulației - printre care căderi de stânci, alunecări de teren, înzăpeziri - interdicția urmând să fie menținută până în 30 iunie 2008.

Traficul rutier pe Transfăgărășan a fost închis, începând de luni, din cauza condițiilor meteorologice care pot periclita siguranța circulației – printre care căderi de stânci, alunecări de teren, înzăpeziri – interdicția urmând să fie menținută până în 30 iunie 2008.

Potrivit Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române, din 22 octombrie a fost închis traficul rutier pe DN7C (Transfăgărășan), între kilometrii 104 (Piscul Negru) și 130+800 metri (Cabana Bâlea Cascadă).

Sectorul de drum închis este semnalizat corespunzător, iar conducătorilor auto li se recomandă să respecte semnificația indicatoarelor existente atât la kilometrul 104, cât și la kilometrul 130+800 metri.

Cu o zi în urmă, șeful Serviciului Salvamont Argeș, Ion Sănduloiu, avertiza că riscul producerii de avalanșe a devenit maxim și a recomandat turiștilor să evite deplasările pe Transfăgărășan. Totodată, el a cerut salvamontiștilor să se retragă din zona de risc pentru a nu rămâne izolați în cazul producerii unor avalanșe.

Mai mult pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
FOTO. Rădoi și-a dus prințesa la mall cu „iahtul pe roți” de la Bentley, pe care a dat peste 350.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
De ce nu a fost invitată România la întâlnirea „greilor” NATO, de la Berlin. „Ne-am făcut-o singuri”
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Cele 3 zodii care vor trăi o perioadă de fericire intensă, începând din 19 decembrie. Cine sunt nativii norocoși
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Ce a descoperit Telescopul Spațial James Webb pe un super-Pământ topit?