Prima pagină » Știri » Ucrainenii au descoperit încă o groapă comună lângă Mariupol

Ucrainenii au descoperit încă o groapă comună lângă Mariupol

Ucrainenii au descoperit încă o groapă comună lângă Mariupol

Armata ucraineană a descoperit încă o groapă comună săpată de forțele ruse la 5 kilometri de Mariupol în regiunea Donețk, în satul Starîi Krîm.

Imaginile surprinse din satelit arată că primele tranșee au fost săpate pe 24 martie, la două săptămâni după ce satul a intrat sub ocupația forțelor ruse, relatează Nexta.

Tranșeele săpate de ruși au mai mult de 200 de metri lungime, reiese din imaginile satelitare furnizate de compania Planet.

Genocidul din Mariupol, comparat cu masacrul nazist de la Babyn Yar

Primarul din Mariupol, Vadym Boychenko compară acest lucru cu masacrul nazist de la Babyn Yar, unde peste 30.000 de evrei ucraineni au fost executați sistematic în două zile în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.

„Putin îi distruge pe ucraineni. El a ucis deja zeci de mii de civili în Mariupol”, a declarat Boychenko. „Acest lucru necesită o reacție puternică din partea întregii lumi civilizate. Orice trebuie să oprească genocidul”.

Luptătorii ucraineni au refuzat să depună armele și să se supună mașinii de război rusești de când Kremlinul și-a început campania la sfârșitul lunii februarie. Lupta continuă, dar acum orașul este aproape sub controlul rușilor.

Soldații și cetățenii ucraineni s-au refugiat într-o oțelărie, dar președintele rus Vladimir Putin a ordonat trupelor să nu ia cu asalt instalația. În ciuda rezistenței, Putin revendică victoria în orașul-port.

Multe ajutoare americane sunt pe drum spre Ucraina: încă 800 de milioane de dolari sub formă de tunuri de artilerie Howitzer și drone tactice. „Cu ultima plată, aproape am epuizat autoritatea de retragere pe care o am, pe care Congresul a autorizat-o pentru Ucraina”, a declarat președintele Biden.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Infotrafic: Ceața îngreunează circulația pe mai multe drumuri din sudul țării
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Horoscop 15 decembrie 2025: Zodiile care trebuie să fie atente: Tensiuni la bani, întârzieri și recunoaștere neașteptată
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Două planete din Sistemul Solar nu sunt ceea ce par, susțin cercetătorii