Prima pagină » Știri » Un coleg al polițistul ucis rupe tăcerea: Te-ai sinucis, Cristi, fără să-ți dai seama, acceptând condițiile mizere

Un coleg al polițistul ucis rupe tăcerea: Te-ai sinucis, Cristi, fără să-ți dai seama, acceptând condițiile mizere

Un coleg al polițistul ucis rupe tăcerea: Te-ai sinucis, Cristi, fără să-ți dai seama, acceptând condițiile mizere
„Te-ai sinucis, Cristi, fără să îți dai seama, acceptând condițiile mizere de muncă" - este mesajul dur al vicepreședintelui SNPR Decus, Bogdan Bănică, după ce un polițist din Timiș a fost ucis în misiune. Acesta cere demisia ministrului de Interne, pentru slaba finanțare a Poliției Române.

Vicepreședintele Sindicatul Național al Polițiștilor din România SNPR Decus, Bogdan Bănică, a scris, pe pagina sa de Facebook, că îi cere demisia ministrului de Interne, Carmen Dan, „Imediat. Imediat!”, după ce un polițist din Timiș a fost ucis în misiune, în timp ce încerca să prind un bărbat urmărit internațional.

„În memoria eroilor îngropați și din respect pentru polițiștii ce ÎNCĂ suntem în viață, solicit demisia/demiterea ministrului Afacerilor Interne Carmen-Daniela DAn. Imediat. Imediat!”, scrie polițistul.

Acesta o acuză pe Carmen Dan că a „îngropat” instituția.

„Pentru cei ce l-au cunoscut, a fost agentul șef-principal Cristian Amariei, polițistul căzut la datorie, împușcat în piept și în gât în jud. Timiș… (…) Carmen Dan, spune-ne concret, câți dintre noi trebuie să mai moară ca să pleci??? Orice ministru al internelor din lumea asta ar fi demisionat demult, dumneata chiar nu înțelegi că ai îngropat această instituție, cât mai poți ține cu dinții de fotoliul ăla călcând pe cadavre în uniformă? Dacă nici după tragedia de astăzi nu pleci acasă, Carmen Dan, înseamnă că nu ai pic de simț al realității, de demnitate, de…umanitate…”, spune vicepreședintele SNPR Decus.

Polițistul Bogdan Bănică are și un mesaj pentru Cristian Amariei, polițistul din Timiș, ucis, duminică, în timpul unei misiuni.

„Te-ai sinucis, Cristi, fără să-ți dai seama, acceptând condițiile mizere de muncă, nepăsarea și ironia meschină din acest sistem…dacă nu ne trezim ne sinucidem toți, fără să realizăm…rând pe rând… Dumnezeu să te odihnească în pace, camarade…”, a mai scris Bănică.

Un polițist în vârstă de 43 de ani, de la Postul din orașul Recaș, a fost împușcat mortal, duminică, în localitatea Izvin, de către un bărbat dat în urmărire internațională pentru tâlhărie, în timpul unei misiuni de prindere a sa.

Individul se numește Marcel Ionel Lepa și a reușit să fugă imediat după incident.

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a declarat, duminică, referitor la moartea polițistului din Timiș, ucis în misiune de un fugar, că a existat o lege care prevedea întărirea autorității polițistului, aprobată în Parlament, dar care nu a intrat în vigoare pentru că a fost atacată la CCR.

Ministrul a transmis condoleanțe familiei și camarazilor polițistului ucis.

„Era un polițist bun, cu 20 de ani de experiență. Este un eveniment teribil pentru noi, cu care, din fericire, nu ne confruntăm prea des. Criminalitatea în țara noastră nu are un caracter atât de violent, dar se întâmplă și astfel de tragedii. Colegii mei sunt mobilizați până la ultimul pentru a-l prinde pe criminal. Din păcate, pe polițistul ucis, tată a doi copii, nu îl mai putem aduce înapoi. Ne gândim ce putem face pentru familie, să îi ajutăm cum putem. Am avut o lege care a fost aprobată în Parlament, atacată la CCR, care nu a putut intra în vigoare. Cred că nu greșesc când spun că a fost cel mai dezbătut proiect de act normativ din ultimii doi ani. Această lege va face obiectul unei inițiative parlamentare, eu nu renunț ca acest pachet, care reprezintă un mijloc prin care întărim autoritatea polițistului, să treacă și să intre în vigoare” a spus Carmen Dan, la Antena 3.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan despre Crăciun: Ce își dorește, ce face și ce mănâncă
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Ce au putut face Andra și Cătălin Măruță în avion, în fața tuturor pasagerilor. 'Eu făceam plângere la compania aeriană'
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Judecătorul care a desființat decizia CCR de anulare a alegerilor din 2024, prezent la discuțiile cu Nicușor Dan. Ce a propus la Cotroceni
Mediafax
Ce promite Ilie Bolojan pentru anul viitor. Vești bune despre inflație și economie, dar și o condiție pusă de premier
Click
Motivul pentru care e bine să pui un bănuț în bradul de Crăciun. Tradiția păstrată din generație în generație
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Poșta daneză oprește distribuirea scrisorilor după 400 de ani