Prima pagină » Știri » Un cuplu româno-englez a decis, spre surprinderea tuturor, să se mute în Cluj. Care sunt motivele invocate de cei doi

Un cuplu româno-englez a decis, spre surprinderea tuturor, să se mute în Cluj. Care sunt motivele invocate de cei doi

Un cuplu româno-englez a decis, spre surprinderea tuturor, să se mute în Cluj. Care sunt motivele invocate de cei doi
DOSAR PENAL. Zvastica, desenată pe pereţii mai multor blocuri din Cluj-Napoca / Sursă Foto: Mediafax Foto
Jurnalistul Vlad Mixich a relatat pe Facebook o poveste neașteptată a unui cuplu. Un cuplu format dintr-o româncă și un englez, stabilit în Marea Britanie, a decis să se mute la Cluj. De ce au luat această decizie?

Vlad Mixich a postat următorul mesaj: 

„Am cunoscut ieri o pereche: ea, româncă cu ochi albaștri, el, englez și bărbos. Amândoi au lucrat mult în universități britanice și au un băiețel. De anul trecut s-au mutat din orășelul universitar britanic în Cluj.

Pentru că vor mai multă natură pentru băiețelul lor și asta e mai ieftin aici și la fel de frumos ca acolo. Pentru că Clujul e la fel de viu ca orășelul lor britanic. Pentru că e la fel de aproape cu avionul de oriunde altundeva în Europa. Pentru inovația IT care crește și mai multe ocazii să faci ceva cu sens și impact. Pentru că limba dulce – ea (deși vorbește o engleză impecabilă), pentru că Brexit – el.

Motive, motive mai mult sau mai puțin subiective. Dar motive există, chiar dacă firave deocamdată, și ele pot fi întărite. Există câteva orașe românești (Clujul, Sibiul, poate Brașovul) care au în ele miezul pentru visul ăsta.

Visul ca în România să apară tot mai multe orașe care să ofere astfel de motive perechilor în care jumătate din ochi sunt românești. Visul ca „ai noștri” să se întoarcă acasă. Nu pentru că naționalisme stupide, ci pentru că chiar merită.

Ce proiect de țară pentru România mai bun decât asta știți?”

Postarea jurnalistului a fost apreciată de peste 1.600 de utilizatori și distribuită de peste 100 de ori.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vin ninsorile: meteorologii anunță unde va fi zăpadă de Crăciun. Jumătate de țară sub cod galben
Digi24
Bloggerii ruși îi fac imagine lui Putin cu poze din România. Fotografii de la SRI Antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”
Cancan.ro
Mălina Guler S-A SINUCIS?! Mesajul prin care și-a anunțat dispariția a fost făcut public abia acum
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Decizie disperată: Antena 1 își vrea banii înapoi, după ce a plătit o avere pentru difuzarea Cupei Mondiale. Alt post TV ar urma să transmită o parte din meciuri
Mediafax
Crăciun sub imperiul zăpezii și al frigului în București
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
„Teamă în rândul duşmanilor”. Liderul de la Casa Albă dezvăluie un plan pentru nave de război „clasa Trump”, mai mari și mai puternice
Cancan.ro
Oana Mizil a fugit din țară cu fetița! Unde se ascunde acum fosta iubită a lui Marian Vanghelie
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fenomenul „range anxiety” ar putea determina VW să doteze mașinile electrice cu motoare pe benzină
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
De ce unii oamenii își lasă pilotele afară, în frig, iarna și ce spune știința despre asta?