Prima pagină » Știri » Un lider al-Qaida în Pakistan neagă implicarea în asasinarea lui Benazir Bhutto

Un lider al-Qaida în Pakistan neagă implicarea în asasinarea lui Benazir Bhutto

Baitullah Mehsud, bănuit că ar conduce operațiunile al-Qaida în Pakistan, a dezmințit, sâmbătă, implicarea în asasinarea fostului lider al opoziției pakistaneze, Benazir Bhutto, relatează AFP, citând o declarație făcută sâmbătă de unul dintre purtătorii de cuvânt ai liderului terorist.

Baitullah Mehsud, bănuit că ar conduce operațiunile al-Qaida în Pakistan, a dezmințit, sâmbătă, implicarea în asasinarea fostului lider al opoziției pakistaneze, Benazir Bhutto, relatează AFP, citând o declarație făcută sâmbătă de unul dintre purtătorii de cuvânt ai liderului terorist.

"Nu este implicat în acest atentat", a spus purtătorul de cuvânt. "Este un complot al guvernului, al armatei și al serviciilor de informații", a adăugat el.

Rețeaua teroristă revendicase vineri atentatul soldat joi cu moartea fostului premier pakistanez Benazir Bhutto, iar Guvernul pakistanez afirmase că aceasta a fost asasinată, "după toate probabilitățile", de al-Qaida. Guvernul de la Islamabad difuzase vineri o conversație telefonică interceptată de serviciile de informații, în cursul căreia Mehsud îi felicita pe autorii atentatului în urma căruia a murit Bhutto.

Purtătorul de cuvânt, care a făcut mai multe declarații pentru AFP în numele lui Mehsud, a afirmat că a telefonat din Waziristan, zonă tribală din nord-vestul Pakistanului, situată la granița cu Afganistanul. Statele Unite consideră că în această regiune sunt regrupate elemente ale rețelei al-Qaida și ale forțelor talibane, care se bucură de sprijinul triburilor fundamentaliste locale, inclusiv cel al lui Mehsud.

"Atacarea unei femei este împotriva tradițiilor tribale", a afirmat maulana Omar. "Este teatru", a spus el, referindu-se la transcrierea convorbirii telefonice publicată vineri de guvern.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fii atent la postura în care dormi: ce sunt ridurile de somn și cum să previi acest semn de îmbătrânire prematură
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Celebrul fotbalist la Steaua a ajuns boschetar: ”N-are casă, doarme pe străzi”
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
Mediafax
Remediul natural care ajută la scurtarea duratei răcelilor și gripei, potrivit experților de la Harvard
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Ce se întâmplă doctore
Cât de mult s-a schimbat Elena Băsescu! Nu o mai recunoști! Cum arată acum, la 45 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
Teoria atașamentului: De ce modul în care am fost iubiți în copilărie ne decide relațiile din prezent?