Prima pagină » Știri » Un turist din China, aproape de a cădea de pe un pod de 100 de metri înălțime

Un turist din China, aproape de a cădea de pe un pod de 100 de metri înălțime

Un turist din China, aproape de a cădea de pe un pod de 100 de metri înălțime
Un turist, aproape de a cădea de pe un pod de 100 de metri înălțime, în China / Sursă Foto: Captură Youtube

Un turist a rămas blocat pe un pod din sticlă, în nord-estul Chinei, după ce vântul a spulberat panourile transparente din jurul său, relatează The Guardian.

Bărbatul se afla pe podul de 100 de metri înălțime de pe muntele Piyan din orașul Longjing, când a fost surprinsde o rafală de vânt, a declarat departamentul local de turism.

Rafale de până la 150 km pe oră au distrus mai multe panouri de sticlă, imobilizând turistul până când a putut fi salvat de pompieri, polițiști și personalul silvic și turistic, peste o jumătate de oră mai târziu.

Bărbatul s-a agățat de pod

Fotografiile distribuite pe rețelele de socializare l-au arătat pe bărbatul agățat de partea inferioră a podului, înconjurat de găurile unde erau panourile de sticlă. Rapoartele mass-media de stat au fost vizualizate de peste 5,8 milioane de ori pe platforma de rețele sociale de microblogging a Chinei, Weibo.

Bărbatul ar fi scăpat nevătămat, dar a fost trimis la spital pentru evaluare și consiliere, a informat presa de stat.

Comentatorii de pe rețea au descris scenariul ca pe un „coșmar”. Unul dintre ei a spus: „Atât de multe poduri de sticlă au fost construite în ultimii ani… Sunt foarte populare printre turiști. Dar cum le putem valida siguranța?”

Podurile de sticlă sunt o atracție turistică populară în China.

Mass-media de stat a raportat că guvernele locale pregătesc ghiduri pentru a le limita construcția, inclusiv standarde tehnice și recomandări împotriva construirii în zonele care prezintă risc ridicat de activități seismice.

Vremea instabilă a lovit mai multe părți din China în ultimele zile, afectând călătoriile în scopuri turistice.

Videoclipurile distribuite online au arătat și alte poduri care se răsuceau și se roteau din cauza vântului puternic, iar luni după-amiaza autoritățile au avertizat cu privire la grindină, vânt și fulgere în Hubei.

Stațiunea Piyan Mountain a fost închisă în așteptarea investigației.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Care este gradul de ocupare în hotelurile din România de Crăciun și Revelion?