Prima pagină » Știri » Universitatea „Babeș-Bolyai”, cele mai multe domenii academice în top 500 în clasamentul Shanghai

Universitatea „Babeș-Bolyai”, cele mai multe domenii academice în top 500 în clasamentul Shanghai

Universitatea „Babeș-Bolyai
Universitatea „Babeș-Bolyai" (UBB) Cluj-Napoca are cele mai multe domenii academice incluse în top 500 în clasamentul Shanghai dintre universitățile românești, păstrându-și locul între cele mai prestigioase instituții de învățământ superior din lume.

Potrivit unui comunicat al UBB Cluj-Napoca transmis, joi, domeniul Administrație publică, de exemplu, se află pentru al doilea an consecutiv în top 200, situându-se în intervalul 151-200.

„UBB Cluj-Napoca își păstrează locul între cele mai prestigioase universități din lume, conform datelor publicate de Academic Ranking of World Universities (ARWU), cunoscut și ca rankingul Shanghai al universităților, unul dintre clasamentele internaționale de referință ale universităților. UBB are cele mai multe domenii academice incluse în clasament dintre universitățile românești. Domeniul Matematică din UBB are și în acest an cea mai bună poziționare în ARWU, situându-se în intervalul 301-400 din 500 de poziții incluse în ranking, alături de Universitatea din București. La rândul său, domeniul Administrație publică, dezvoltat în cadrul Facultății de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării din UBB, se află pentru al doilea an consecutiv în top 200, situându-se în intervalul 151-200, din 200 de poziții incluse în ranking”, se arată în comunicat.

UBB este lider național, alături de Universitatea din București, și în domeniul Geografiei, situându-se în intervalul 201-300, din 300 de poziții incluse în ranking, precum și în domeniul Științelor pământului, unde se regăsește în intervalul 401-500, din 500 de poziții incluse.

„Și în domeniul Fizicii UBB se situează între primele 500 din lume – intervalul 401-500 – din 500 de poziții incluse în ranking, pe poziție similară Universității Politehnica din București. Aici Universitatea de Vest din Timișoara ocupă intervalul 301-400″, se mai arată în comunicat.

Prorectorul cu cercetarea al UBB, Daniel David, a susținut că noile rezultate ale rankingului Shanghai dovedesc încă o dată că universitățile mari, universitățile tradiționale din România au capacitatea de a concura cu cele din străinătate.

„Pentru a continua să fim prezenți în aceste clasamente este, însă, obligatoriu să vedem o intensificare a susținerii activităților de cercetare și inovare, o regândire a principiilor de finanțare a universităților în sensul susținerii performanței, nicidecum a uniformizării”, a subliniat David.

Clasamentul Shanghai cuprinde peste 4.000 de universități din întreaga lume, ierarhizate în funcție de 54 de domenii din zonele științelor naturale, ingineriei, științelor vieții, științelor medicale și științelor sociale.

Clasamentele pe domenii sunt realizate și publicate anual de Academic Ranking of World Universities (ARWU) începând din anul 2009.

Foto: Universitatea Babeș-Bolyai/ Facebook

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele în care nu se fac nunți în 2026 și 2027. Calendar ortodox complet
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Ce practici au românii de Ignat: Tradiții, credințe și obiceiuri păstrate din vechime
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
De ce lipsesc culori din Soare? Nici măcar oamenii de știință nu au răspunsul complet!