Prima pagină » Știri » vola.ro: Prețurile biletelor de avion scad din ianuarie sub 50 de euro pentru peste 30 de destinații

vola.ro: Prețurile biletelor de avion scad din ianuarie sub 50 de euro pentru peste 30 de destinații

vola.ro: Prețurile biletelor de avion scad din ianuarie sub 50 de euro pentru peste 30 de destinații
vola.ro: Prețurile biletelor de avion scad din ianuarie sub 50 de euro pentru peste 30 de destinații

În Londra, una dintre capitalele europene preferate de români, un zbor în luna decembrie costă peste 200 euro și poate depăși chiar 350 euro pentru perioada sărbătorilor de iarnă. Din a doua jumătate a lunii ianuarie, însă, se pot găsi bilete către capitala Marii Britanii la aproximativ 35 euro, se arată într-un comunicat al Vola.ro.

Spre Roma, o altă destinație căutată de turiștii români, prețul unui bilet în decembrie depășește 150 de euro și poate ajunge chiar la 300 euro în anumite intervale. În schimb, pentru lunile ianuarie sau februarie, biletele de avion dus-întors spre Roma vor avea prețuri care pornesc de la 30 euro.

Alte destinații cu prețuri de pâna la trei ori mai mici începând cu primele luni ale lui 2015 sunt Barcelona, Paris, Milano sau Treviso.

Practic, cele mai ieftine rute pentru perioada ianuarie-februarie sunt: Timișoara – Milano (17 euro), Timișoara – Bari (18 euro), Timișoara – Bologna (23 
euro), Timișoara – Treviso ( 24 euro), Cluj – Bologna (24 euro), București – Milano (
26 euro), Timișoara – Frankfurt (28
 euro), București – Bruxelles (28
 euro), București – Oslo (28 euro), București – Roma (30 euro), București – Larnaca (30 euro), București – Perugia (33 euro), București – Londra (34 euro), București – Basel (39 euro), București – Cuneo (39 de euro) și București – Bologna (39 de euro).

„Biletele au prețuri cu atât mai mici, cu cât se cumpăra mai din timp, adică cu cel puțin 1-2 luni în avans. Cei care merg la evenimente celebre ar trebui să cumpere biletele cu 4-5 luni în avans, pentru a găsi cele mai ieftine variante. Ca o medie, dacă achiziționezi biletele cu aproximativ două luni în avans, poți obține un tarif bun pentru aproape toate destinațiile”, a declarat Alina Dumitrescu, manager de agentie Vola.ro.
 




Turiștii pot afla cele mai ieftine variante de zbor de pe parcursul unui an prin intermediul unor alerte speciale lansate de Vola.ro accesând https://www.vola.ro/alerta_tarif.

„Alerte de tarif este un produs brevetat de Vola.ro, prin care poți să fii înștiințat atunci când se îndeplinesc criteriile de tarif pentru zboruri selectate de tine. Cum funcționează exact? Te 
înregistrezi prin intermediul unei adrese de email, îți alegi o rută care te interesează (București – Roma, de exemplu) sau 
poți să pui chiar o țară ca destinație (și te va alerta apoi pentru orice destinație din țara respectivă), lunile în care ai vrea să călătorești, durata călătoriei (intre 1 si 40 zile) și un preț maxim pe care vrei să îl plătești pentru bilet. În plus, în momentul în care îți selectezi o rută, îți afișează și un grafic cu evoluția prețului pentru destinația respectivă pe următorul an și poți vedea care este prețul minim al biletului în fiecare lună”, a declarat Manuela Melinescu, marketing manager Vola.ro.

Avantajul principal al acestor alerte este că este un instrument care practic lucrează pentru turist, care nu va mai trebui să irosească timp sau energie ca să verifice permanent rute și prețuri.

„E comod, îți selectezi niște planuri de călătorie bazându-te pe o dorință, pe un buget, și când dorința ta se poate îndeplini, afli primul”, a mai precizat Manuela Melinescu.


Vola.ro este cea mai mare agenție de turism online din România, având, încă de la înființare, o creștere spectaculoasă până pe prima poziție. Vola.ro deservește persoane fizice sau companii, oferind servicii complete de turism: bilete de avion de linie și low-cost, rezervări hoteluri, city break-uri, vacanțe, asigurări medicale de călătorie și servicii de rent-a-car.

Vola.ro a înregistrat anul trecut o cifră de afaceri de 107,4 milioane de lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
O descoperire despre modul în care dinozaurii își creșteau puii schimbă tot ce știam până acum