Prima pagină » Turism » Via Transilvanica, traseul de șase zile din România, a fost promovat la New York, în TIMES SQUARE

Via Transilvanica, traseul de șase zile din România, a fost promovat la New York, în TIMES SQUARE

„Drumul care unește”, și anume, traseul turistic Via Transilvanica, a fost promovat marți seara în Times Square din New York City.

Americanii au putut admira traseul românesc printre cele mai frumoase locuri de vizitat din lume, în anul 2024.

Via Transilvanica, nominalizată în TOP 100 destinații turistice

Alături de Via Transilvanica, au fost ilustrate și Cortina d’Ampezzo (Italia), La Maison Rabelais de pe Valea Loarei (Franţa), dar şi de locuri din Spania, Thailanda, Indonezia, Mexic, Brazilia sau Kenya, scrie revista TIME.


„Aseară am avut doar câteva minute de glorie într-una dintre cele mai mari piețe publice din lume, dar ne-am bucurat foarte tare pentru că știm că nu sunt foarte multe ocaziile în care un brand din România e inclus alături de unele dintre cele mai mari companii din lume”, au scris administratorii paginii de Facebook  al traseului.

„Mulțumim celor de la RUF – Romanian United Foundation care au făcut posibilă prezența pe turnul Nasdaq a asociației Tasuleasa Social și a celui mai important proiect al acesteia, unul realizat din dragoste pentru țara noastră, dar și pentru istoria, cultura și natura ei. Știm sigur că alături de oamenii potriviți #DrumulCareUnește va trece dincolo de orice hotare și bariere”.

Drumul de 1.400 de km care unește România

Via Transilvanica este un drum de aproximativ 1.400 de kilometri, care traversează România pe diagonală, de la Mănăstirea Putna din Bucovina, până la Drobeta-Turnu Severin.

Poate fi parcurs pe jos sau cu bicicleta de către aventurieri, fiind un traseu semnalizat cu marcaje vopsite, indicatoare și borne kilometrice din andezit.

Traseul este un proiect al Asociației Tășuleasa Social.  Potrivit datelor INS, peste un milion de turiști străini au străbătut Via Transilvanica.

Via Transilvanica, traseul care ia șase zile să fie parcurs

Revista americană recomandă traseul de 6 zile  turiștilor care vor să exploreze păduri virgine. De doi ani, turiștii au început să descopere Via Transilvanica, care se întinde pe 1.400 de kilometri pe diagonală.

Mulți dintre turiști spun că este un traseu minunat, iar localnicii sunt foarte primitori. Unii au savurat pălinca și brânza cu mărar, ciorba și țuica.

Citește și: Via Transilvanica, în TOP 100 destinații turistice întocmit de revista Time

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Colacul de salvare primit de Rusia de la China pe timp de război vine cu un preț: „O inversare completă și jenantă”
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Un astronom explică de ce crede că prima întâlnire cu extratereștrii nu va fi ca în filme