Marcel Ciolacu, declarații după victoria obținută in extremis de roș-albaștri: „Cred că această calificare este o bucurie pentru toți românii”

Publicat: 30 08. 2024, 00:30

This browser does not support the video element.

FCSB s-a calificat dramatic în faza principală a Europa League la fotbal, după ce a învins formaţia austriacă LASK Linz cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara. Marcel Ciolacu, premierul României, a făcut declarații după ce a participat, pe stadionul Ghencea, la meci.

„E mai dulce victoria în ultimul minut”, a spus Marcel Ciolacu.

Premierul a urmărit meciul la loja VIP, însoțit de Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor. Marcel Ciolacu s-a arătat optimist înaintea meciului FCSB, declarând că un scor de 2-0 ar fi ideal pentru echipa lui Gigi Becali.

„Un 2-0 ar fi liniștitor în seara asta. Sper să nu primim gol, ca să nu fie nevoie să ne remontăm”, a declarat premierul în această seară.

Liderul social-democrat a mărturisit că nu a fost niciodată pe noul stadion din Ghencea, menționând că merge frecvent pe Arena Națională și că are invitații de la mai multe cluburi, inclusiv de la Rapid.

FCSB s-a calificat în faza principală din Europa League, joi seară, după 1-0 în returul play-off-ului cu LASK. În tur, scorul fusese 1-1. Astfel, roș-albaștrii s-au calificat după o pauză de 7 ani, fiind și sunt singura echipă românească rămasă în cupele europene, după ce clujenii de la CFR au ratat calificarea în Conference League.

Căpitanul Darius Olaru a înscris unicul gol al partidei, în minutul 90+3, cu 2 minute înainte de final.

FCSB urmează să joace 8 meciuri cu 8 echipe diferite în faza principală din Europa League. Patru dintre ele vor fi acasă, alte patru în deplasare. Echipa patronată de Gigi Becali își va afla adversarele vineri, 30 august.