Prima pagină » Video » Un tramvai scăpat de sub control în Brăila: Moment SPECTACULOS surprins în trafic

Un tramvai scăpat de sub control în Brăila: Moment SPECTACULOS surprins în trafic

Un incident spectaculos a avut loc în centrul municipiului Brăila, unde un tramvai plin cu pasageri a luat-o la vale fără control. Vatmanul, care coborâse să schimbe macazul, a rămas blocat afară, iar mijlocul de transport și-a continuat singur drumul. Un echipaj de jandarmerie a intervenit rapid și a prevenit o posibilă tragedie.

Tramvaiul 21, cunoscut sub numele de „Fănuș Neagu”, s-a pus în mișcare în timp ce vatmanul încerca să schimbe macazul la intersecția dintre Calea Galați și Bulevardul Dorobanților. Camerele de supraveghere au surprins momentul în care bărbatul aleargă disperat pe lângă tramvai, încercând să deschidă ușile și să recapete controlul. În tot acest timp, el le făcea semne celorlalți participanți la trafic să se ferească din calea vehiculului.

Jandarmii, salvatorii de ocazie

În timp ce tramvaiul înainta printre mașinile oprite la semafor, o dubă a jandarmeriei aflată în zonă a intervenit. Observând situația periculoasă, jandarmii au decis să acționeze rapid. Unul dintre ei a coborât din autospecială și a încercat să ajute vatmanul să deschidă ușile, în timp ce șoferul dubei s-a poziționat în fața tramvaiului cu luminile aprinse pentru a avertiza traficul.

Un final fără victime în tramvai

După aproximativ 200 de metri, tramvaiul s-a oprit în siguranță, iar ușile s-au deblocat, permițând vatmanului să își reia locul în cabină. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, iar misiunea jandarmilor s-a încheiat cu succes. Drept recunoaștere pentru curajul lor, aceștia au fost felicitați public, iar șeful echipajului a primit o promovare.

Vatmanul, anchetat pentru eroare umană

Incidentul nu a rămas fără urmări pentru vatmanul de 64 de ani. Conducerea regiei de transport a anunțat că acesta va fi cercetat disciplinar, considerând că tramvaiul s-a pus în mișcare din cauza unei erori umane. Conform experților, vehiculul are sisteme de siguranță care ar fi trebuit să prevină o astfel de situație. „Fănuș Neagu”, tramvaiul fabricat în România, are mai puțin de un an de la punerea în funcțiune și nu prezintă nicio defecțiune tehnică.

Sursă: Prima TV

Foto caracter ilustrativ/capturi: Prima TV

CITEȘTE ȘI:

Norbert, cățelul celebru de pe rețelele sociale, a MURIT la 15 ani

Iulian Marinescu, originar din Târgu Jiu, a absolvit studiile de licență și master la Universitatea „Ovidius” din Constanța. Cu o carieră diversificată, Iulian Marinescu activează ca actor ... vezi toate articolele

Citește și