Prima pagină » Actualitate » STB va cere despăgubiri de la vinovatul accidentului care a blocat tramvaiul 41 timp de aproape o oră: Ne vom adresa Brigăzii Rutiere

STB va cere despăgubiri de la vinovatul accidentului care a blocat tramvaiul 41 timp de aproape o oră: Ne vom adresa Brigăzii Rutiere

STB va cere despăgubiri de la vinovatul accidentului care a blocat tramvaiul 41 timp de aproape o oră: Ne vom adresa Brigăzii Rutiere

Reprezentanții STB au precizat în exclusivitate pentru Gândul că societatea de transport va solicita despăgubiri de la vinovatul accidentului de luni din Sectorul 6, acolo unde linia tramvaiului 41 a fost blocată aproximativ o oră. STB va cere despăgubiri atât pentru gardul rupt, cât și pentru pierderile cauzate de blocajul de aproape o oră.

„Vom face un deviz cu pagubele care s-au creat în urma acestui incident, respectiv gardul rupt. STB se va adresa Brigăzii Rutiere în ceea ce privește vinovatul acestui accident, apoi vom stabili și noi prejudiciul, respectiv costul gardului, dar și pierderile cauzate de blocajul creat”, au precizat pentru Gândul reprezentanții STB.

Potrivit sursei citate, pagubele se pot recupera fie pe cale amiabilă, fie prin chemarea în instanță a celui vinovat de accident.

Linia tramvaiului 41 din București a fost blocată, luni, aproximativ o oră, după ce o mașină a pătruns pe calea de rulare din cauza unui accident.

„STB informează că, astăzi, în jurul orei 11:37, pe Strada Brașov, înainte de stația Parcul Drumul Taberei, pe sensul de mers către Piața Presei, circulația tramvaielor liniei 41 a fost afectată din cauza unui accident rutier produs între două autoturisme”, se arată într-un comunicat transmis, luni, de STB.

Sute de incidente au blocat transportul public în 2024

Potrivit sursei citate, în urma impactului, unul dintre vehiculele implicate a fost proiectat pe calea de rulare a tramvaielor, unde a rămas suspendat, blocând temporar circulația tramvaielor.

În 2024 s-au înregistrat 334 de incidente prin care mijloacele de transport public STB au fost blocate de șoferii neglijenți. Din cauza aceasta, s-au înregistrat pierderi în valoare de peste 640 de mii de lei. Societatea de transport public anunța recent că pentru recuperarea acestor sume se îndreaptă împotriva șoferilor care provoacă blocajele, au precizat reprezentanții STB în exclusivitate pentru Gândul.

Potrivit sursei citate, consecințele blocării transportului public sunt:

  • Întârzieri și perturbarea programului mijloacelor de transport, afectând zeci de mii de călători zilnic.
  • Aglomerație în stații și în vehicule, generând un efect de domino asupra întregului sistem de transport.
  • Pierderi economice pentru cetățeni și pentru Societate, cauzate de timpul pierdut și de dificultățile logistice.
  • Creșterea nivelului de stres și disconfort pentru pasageri.

STB: „Recuperarea prejudiciului este o operațiune de durată”

„Recuperarea prejudiciului este o operațiune de durată, care implică și colaborarea organelor de poliție. În multe cazuri ne îndreptăm împotriva șoferilor prin instanțele de judecată. Timpul în care aceste debite se pot recupera depășește un an”, mai spun reprezentanții STB.

Care sunt cele mai blocate artere:

Zonele cu cele mai multe blocaje raportate:

  • Strada Episcopiei – linia 368
  • Strada Grigore Cobălcescu – liniile 24 și 44
  • Strada Mecet – linia 70
  • Strada Puțul lui Crăciun – linia 42
  • Calea Moșilor – linia 21
  • Bulevardul Iuliu Maniu – liniile 61, 62, 63

Citește și:

STB, apel către șoferii care blochează liniile de tramvai sau circulația autobuzelor: „S-au acumulat peste 8.000 de minute de întârziere în 2024”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cea mai terapeutică ieșire solo pe care o poți face singură! A explodat pe TikTok și cucerește România
Digi24
Femeia din Sibiu, acuzată că și-a ucis mama pentru avere, s-a sinucis în arest
Cancan.ro
BREAKING‼️ A fost găsită MOARTĂ, în celulă! Ce s-a întâmplat cu Amiana, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
De ce și-au pus greii PSD „sechestru” pe nume. Mutarea bizară de la OSIM
Mediafax
Te poți îmbogăți dacă ai un asemenea telefon vechi! Ai și tu unul uitat prin casă?
Click
Horoscop săptămâna 15-21 mai. Patru zodii trag lozul norocos și fac schimbări importante în viața lor
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Andreea Ibacka, declarații bulversante despre violența conjugală: 'Există viață după abuz. Nicio femeie nu merită să trăiască în frică'
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vechi lansator de rachete neghidate românesc LAROM, prezentat la BSDA 2026 într-o versiune modernizată cu rachete de precizie: „Costă o fracțiune din unul nou”
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce este „Gura Adevărului”?